Szefowa brytyjskiej dyplomacji o pakcie obronnym z USA i Australią. "Wolności trzeba bronić"

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

MSZ Wielkiej Brytanii broni paktu obronnego AUKUS, zawartego ze Stanami Zjednoczonymi i Australią. "Wolności trzeba bronić, dlatego budujemy silne więzi w zakresie bezpieczeństwa na całym świecie" - napisała na łamach gazety "The Sunday Telegraph" szefowa dyplomacji Liz Truss.

Nowa minister spraw zagranicznych, powołana na to stanowisko 15 września, nie odniosła się w artykule do ostrych protestów, które w związku z powstaniem AUKUS zgłasza Francja. Rząd w Paryżu nie kryje oburzenia, gdyż z powodu tego nowego paktu Australia zerwała podpisaną umowy na dostarczenie przez Francję okrętów podwodnych, wybierając zamiast tego technologię amerykańsko-brytyjską. W reakcji na zawarcie umowy Francja odwołała w piątek swoich ambasadorów z Waszyngtonu i Canberry.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Lizz Truss wskazała, że umowa – postrzegana jako odpowiedź na coraz bardziej asertywne działania Chin – pokazuje zaangażowanie Wielkiej Brytanii w regionie Indo-Pacyfiku. Podkreśliła, że Wielka Brytania zawsze będzie bronić wolności oraz sprzeciwiać się nieuczciwym praktykom.

Liz TrussShutterstock

"Wolności trzeba bronić, dlatego budujemy również silne więzi w zakresie bezpieczeństwa na całym świecie. Dlatego też w zeszłym tygodniu premier ogłosił wraz z naszymi przyjaciółmi, prezydentem (USA, Joe) Bidenem i premierem (Australii, Scottem) Morrisonem, zawiązanie nowego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa o nazwie AUKUS" – napisała Truss.

Przypomnienie o kluczowym znaczeniu regionu

Dyplomatka podkreśliła, że to "pokazuje naszą gotowość do twardego działania w obronie naszych interesów oraz sprzeciwiania się nieuczciwym praktykom i złym działaniom". "Pokazuje również nasze zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku" – dodała. Przypomniała, że w przedstawionym na początku roku zintegrowanym przeglądzie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i rozwoju premier Boris Johnson podkreślił kluczowe znaczenie tego regionu, jak również, że Wielka Brytania zaczęła negocjacje na temat przystąpienia do CPTPP, partnerstwa handlowego w regionie Pacyfiku.

Truss dodała, że "partnerstwo z podobnie myślącymi krajami w celu budowania koalicji opartych na wspólnych wartościach i interesach" przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii – także poprzez stworzenie setek nowych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji – jak również mieszkańcom innych krajów.

W ramach przeprowadzonej w środę przez Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu Liz Truss, dotychczasowa minister handlu zagranicznego, zastąpiła w roli szefa dyplomacji Dominica Raaba. Tego samego dnia wieczorem Wielka Brytania, USA i Australia ogłosiły zawarcie nowego paktu obronnego trójstronnego AUKUS.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości