Brytyjscy posłowie w raporcie: nasza marynarka może nie móc spełnić ambicji

Autor:
akw/kg
Źródło:
PAP

Brytyjscy posłowie z komisji obrony ocenili, że tamtejszej marynarce wojennej grozi, że nie będzie w stanie poradzić sobie w "coraz bardziej wrogim i nieprzewidywalnym środowisku międzynarodowym". - Mamy stocznie i know-how, aby zbudować okręty: rząd musi tylko złożyć zamówienia i dać brytyjskiemu przemysłowi stoczniowemu kontrakty oraz zaufanie - tłumaczył przewodniczący komisji obrony. Odpowiadał rzecznik resortu obrony.

Posłowie wezwali rząd do budowy większej liczby okrętów, bo w obecnym kształcie marynarka może "nie móc spełnić wszystkich ambicji", wskazanych w zintegrowanym przeglądzie polityki zagranicznej i obronnej, który opublikowany został w marcu tego roku.

W raporcie ujawniono, że w pewnym momencie 2020 roku pięć z 16 niszczycieli typu 45 było w trakcie konserwacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Posłowie ostrzegli również, że nowy "narodowy okręt flagowy", który ma zastąpić Royal Yacht Britannia i kosztować 250 milionów funtów, nie przyniesie marynarce żadnych korzyści, a jedynie zwiększy "ciągłą presję na i tak już ograniczony budżet marynarki".

- Ogólnie rzecz biorąc, Royal Navy potrzebuje więcej okrętów, wyposażonych w bardziej śmiercionośną broń i najnowocześniejszą technologię. Mamy stocznie i know-how, aby je zbudować: rząd musi tylko złożyć zamówienia i dać brytyjskiemu przemysłowi stoczniowemu kontrakty oraz zaufanie, którego potrzebuje, aby je zrealizować - powiedział przewodniczący komisji obrony, były oficer armii Tobias Ellwood.

Ostrzeżenie przed Rosją i Chinami

W raporcie napisano, że cięcia budżetowe oznaczają, że zamówienia były powolne, a kiedy okręty zostały zbudowane i dotarły na morze, zachowywały się "jak jeżozwierze - dobrze broniący się roślinożercy z ograniczonymi zdolnościami ofensywnymi".

Opisano, że Wielka Brytania w coraz większym stopniu polega na sojusznikach w zakresie wspierania swoich zdolności obronnych, tymczasem w przyszłości marynarka może być potrzebna do walki o kontrolę nad morzem lub do uniemożliwienia wrogom dostępu do brytyjskich wód.

Według posłów z komisji obrony, marynarka jest "zbyt mała i zbyt wyspecjalizowana", aby stawić czoła zagrożeniom w ciągu najbliższych 20 lat, w tym ze strony Rosji i Chin.

"Royal Navy będzie proszona o zrobienie jeszcze więcej, mając jeszcze mniej" - napisali, dodając, że potencjalni wrogowie mogą równie łatwo dojść do takich samych konkluzji.

Brytyjski okręt HMS Trent Alex Ceolin/MOD UK

"Wielka Brytania stoi w obliczu coraz bardziej wrogiego i nieprzewidywalnego środowiska międzynarodowego"

W raporcie oceniono również, że posłowie nie dostali "żadnych dowodów na korzyści dla Royal Navy z zakupu okrętu flagowego" - zamiennika Royal Yacht Britannia.

Tobias Ellwood tłumaczył, że aby utrzymać Royal Navy wśród czołowych marynarek na świecie, "rząd musi zapewnić szybki program modernizacji i rozwoju", a najbliższe 20 lat "okażą się testem".

- Wielka Brytania stoi w obliczu coraz bardziej wrogiego i nieprzewidywalnego środowiska międzynarodowego, ale rząd nadal zmniejsza finansowanie, wycofuje z użytku sprzęt i prosi marynarkę, aby polegała na coraz starszych okrętach przez następne pięć lat, dopóki nie pojawią się nowe - oświadczył Ellwood.

Rzecznik ministerstwa obrony powiedział, że Wielka Brytania jest "na dobrej drodze do stania się czołową potęgą morską w Europie", ale przyznał, że raport ma słuszność w tym, że nowe okręty, okręty podwodne, innowacyjne rodzaje broni i technologie muszą zostać dostarczone.

Autor:akw/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Alex Ceolin/MOD UK

Pozostałe wiadomości