Izba Gmin za przyśpieszonymi wyborami parlamentarnymi


Izba Gmin przyjęła propozycję gabinetu Borisa Johnsona o przeprowadzeniu przyśpieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii 12 grudnia. Za wyborami opowiedziało się 438 posłów, przeciw było 20. Ustawa trafi teraz do Izby Lordów.

Wcześniej do głosowania nie została dopuszczona poprawka rozszerzająca czynne prawo wyborcze na 16- i 17-latków oraz obywateli Unii Europejskiej, którzy mają status osób osiedlonych w Wielkiej Brytanii.

Została natomiast dopuszczona ta, która miała zmienić datę głosowania na 9 grudnia, co postulowały Partia Pracy, a także Szkocka Partia Narodowa i Liberalni Demokraci. Przepadła jednak w czasie głosowania. Przeciw niej opowiedziało się 315 deputowanych, przy 295 głosach za.

Uwagę zwraca ekspresowe tempo prac nad przyjęciem ustawy, którą udało się przeprowadzić przez parlament w ciągu jednego wieczora.

W poniedziałek przeciw, we wtorek za

W poniedziałek wieczorem Izba Gmin po raz trzeci nie zgodziła się na skrócenie kadencji parlamentu, o co wnioskował premier Boris Johnson. Podobnie jak w przypadku dwóch głosowań z początku września, nie udało się uzyskać wymaganej większości. Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która wprowadza stałą długość kadencji (Fixed-term Parliaments Act 2011), może ona zostać skrócona, jeśli taki wniosek poprze dwie trzecie deputowanych (434 parlamentarzystów).

Po poniedziałkowym głosowaniu Boris Johnson zapowiedział "plan B". Oświadczył, że złoży projekt ustawy, która będzie jedynie stwierdzać, że wybory odbędą się 12 grudnia.

Ustawa ma tę przewagę, że jej przyjęcie wymaga zwykłej większości (320 głosów). Ale ponieważ rząd Partii Konserwatywnej jest mniejszościowy, Johnson i tak potrzebował poparcia części opozycji i posłów niezależnych. Obecnie w 650-osobowej Izbie Gmin frakcja konserwatystów liczy 288 posłów.

Corbyn: jesteśmy gotowi na wybory

W czasie wtorkowej debaty lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn oświadczył, że spełnione zostały warunki, by jego ugrupowanie mogło poprzeć wniosek rządu o nowe wybory parlamentarne.

- Stale powtarzam, że jesteśmy gotowi na wybory, a nasze wsparcie jest uzależnione od tego, czy scenariusz brexitu bez umowy zostanie zdjęty z agendy. Teraz dowiedzieliśmy się od Unii Europejskiej, że przedłużenie obowiązywania artykułu 50 (Traktatu o Unii Europejskiej - red.) do 31 stycznia zostało potwierdzone, więc na następne trzy miesiące nasz warunek, aby zdjąć brexit bez umowy z agendy został spełniony - powiedział Corbyn członkom swojego gabinetu cieni.

- Rozpoczniemy teraz najambitniejszą i najbardziej radykalną kampanię na rzecz rzeczywistych zmian, jaką kiedykolwiek nasz kraj widział - dodał przywódca laburzystów.

Według sondaży Partia Pracy ma około 10 punktów procentowych straty do rządzącej Partii Konserwatywnej.

Polityczna mapa Wielkiej BrytaniiPAP

Autor: ft,momo//rzw,mtom / Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty: