Wielka Brytania przekaże czołgi Ukrainie. Minister obrony Ben Wallace: to najbardziej znaczący pakiet pomocy

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Wielka Brytania przekazała Ukrainie zestawy rakietowe Stormer. Wideo archiwalne
Wielka Brytania przekazała Ukrainie zestawy rakietowe Stormer. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/35
Reuters ArchiveWielka Brytania przekazała Ukrainie zestawy rakietowe Stormer. Wideo archiwalne

Dzisiejszy pakiet to ważne zwiększenie możliwości Ukrainy. Oznacza, że może przejść od stawiania oporu do wypędzenia rosyjskich sił z ukraińskiej ziemi - powiedział brytyjski minister obrony Ben Walllace, odnosząc się do zapowiedzianej przez Londyn pomocy militarnej. Wallace wezwał również Niemcy, by poszły śladem Wielkiej Brytanii i przekazały Ukrainie czołgi.

To, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj przekaże Ukrainie czołgi podstawowe produkcji zachodniej, zapowiedział w sobotniej rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim premier Rishi Sunak. W wydanym w sobotę późnym wieczorem komunikacie sprecyzowano, że na Ukrainę trafi 14 czołgów Challenger 2 oraz około 30 samobieżnych armatohaubic AS90. Przekazano też, że w najbliższych dniach Wielka Brytania rozpocznie szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi tego sprzętu.

Challenger 2Cpl Ben Beckett RLC / British Army

Minister obrony: Ukraińcy mogą przejść do wypędzenia rosyjskich sił

W poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace przedstawił w Izbie Gmin szczegóły nowego pakietu pomocy, który po raz pierwszy obejmie także czołgi, o co władze w Kijowie od dawna zabiegały.

Jak mówił, w skład nowego pakietu wejdzie - poza kompanią 14 czołgów - jedna licząca 8 sztuk bateria armatohaubic AS90, która jest w gotowości, i w następnej kolejności jeszcze dwie baterie; setki kolejnych pojazdów opancerzonych, w tym transportery opancerzone Bulldog; pakiet do rozbrajania pól minowych i mostów; dziesiątki dodatkowych bezzałogowych systemów powietrznych do wsparcia artylerii; kolejne 100 tysięcy pocisków artyleryjskich; setki bardziej zaawansowanych pocisków, w tym wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków kierowanych oraz systemy pocisków Starstreak; części zamienne do remontu do 100 ukraińskich czołgów i bojowych wozów piechoty.

Jego zdaniem to "najbardziej znaczący" pakiet od rozpoczęcia rosyjskiej napaści. - Dzisiejszy pakiet to ważne zwiększenie możliwości Ukrainy. Oznacza, że może przejść od stawiania oporu do wypędzenia rosyjskich sił z ukraińskiej ziemi - podkreślił brytyjski minister obrony.

"Wszystko zależy od decyzji niemieckiego rządu"

Wallace wezwał też Niemcy do pójścia śladem Wielkiej Brytanii i przekazania czołgów, a także odblokowania takiej możliwości ze strony innych krajów.

- Wiadomo, że oczywiście Polska jest bardzo chętna do przekazania kilku leopardów, podobnie jak Finlandia. Wszystko to obecnie zależy od decyzji niemieckiego rządu. Nie tylko od tego, czy Niemcy dostarczą własne leopardy, ale czy dadzą pozwolenie innym. Namawiałbym do tego moich niemieckich kolegów - mówił minister.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cpl Ben Beckett RLC / British Army

Pozostałe wiadomości