TVN24 | Świat

Brytyjski resort: Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w G20

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne
Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/3
Reuters Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne

Rzecznik brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył w piątek, że Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w grupie G20 w czasie, gdy kontynuuje inwazję na Ukrainę. Indonezja spotkała się z presją państw Zachodu, nalegających na wycofanie zaproszenia wysłanego prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Indonezja będzie gospodarzem tegorocznego szczytu G20, który w listopadzie odbędzie się na wyspie Bali. W piątek doradca prezydenta Indonezji powiedział, że w szczycie wezmą udział zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i chiński przywódca Xi Jinping.

Władze Indonezji wcześniej zaprosiły również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, choć jego kraj nie należy do G20.

"Moralne prawo" Rosji, Ukraina na szczycie

- Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w G20, podczas gdy jej agresja na Ukrainie trwa. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Indonezji, aby zapewnić, że skutki wojny Rosji będą rozważane podczas spotkań G20, jak również sugestie, że Ukraina może być reprezentowana przez prezydenta Zełenskiego na szczycie przywódców G20 - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ. 

Indonezja spotkała się z presją państw Zachodu, nalegających na wycofanie zaproszenia wysłanego Putinowi w związku z inwazją jego kraju na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości