TVN24 | Świat

Albańskie gangi reklamują się na TikToku. Oferują przemyt ludzi

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche
Archiwum ReuteraGangi przemycają migrantów do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche

Przez kanał La Manche, w sposób nielegalny, tylko w poniedziałek, przedostało się do Wielkiej Brytanii 696 imigrantów, co jest najwyższą liczbą dobową w tym roku - poinformowały brytyjskie władze. Stacja GB News podała, że albańskie gangi zajmujące się przemytem ludzi przez kanał La Manche otwarcie reklamują swoje usługi na TikToku, mimo że jest to wbrew regulaminowi tej platformy. Według danych władz w Londynie liczba migrantów, którzy metodami niezgodnymi z prawem dostali się do Wielkiej Brytanii, przekroczyła w tym roku 17 tysięcy.

Dochodzenie przeprowadzone przez GB News pokazuje, że w internetowym serwisie społecznościowym TikTok funkcjonują dziesiątki albańskich kont, na których zamieszczane są oferty przeprawy przez La Manche - za cenę nawet 5500 funtów - wraz z numerami kontaktowymi. Jeden z opublikowanych na tych kontach klipów pokazuje migawki z przemytniczej trasy - z Albanii, przez Brukselę, Paryż, Lille i Dunkierkę na francuski brzeg La Manche, inny - migrantów pozujących do selfie i wsiadających na łodzie - wraz z datami, a jeszcze inny - zdjęcia najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Londynie, jak Tower Bridge czy budynek parlamentu, by przekonać, że przerzucanie ludzi się udaje.

Na nagraniach zamieszczone są teksty w języku albańskim zachęcające do skorzystania z usług przemytników, takie jak: "Dziś wysłaliśmy z Dunkierki trzy tratwy z 60 osobami, jutro w drugą stronę", "5500 funtów w jedną stronę - jesteśmy najsilniejszą grupą we Francji", "Mamy kurs każdego dnia do końca lipca. Jesteśmy najlepszą grupą we Francji, która przerzuca ludzi. Cena to 5000 funtów, DM [wyślij bezpośrednią wiadomość - przyp. red.] w sprawie następnego kursu", "Tylko za 4 tys. funtów, na co czekasz? Wyjazd dziś, jutro, kontakt poprzez DM", a nawet "Bezpośrednia linia Francja - Anglia codziennie o godzinie czwartej rano". Z kolei na jeszcze jednym klipie reklamowana jest "letnia wyprzedaż" - z ceną obniżoną do 3500 funtów.

Jak zaznacza GB News, nagrania są sprzeczne z regulaminem TikToka, według którego jego użytkownicy "nie mogą publikować, przesyłać na żywo lub w inny sposób rozpowszechniać żadnych treści na platformie, które stanowią, zachęcają lub zapewniają instrukcje dotyczące przestępstwa, lub niebezpiecznych działań mogących prowadzić do poważnych obrażeń, lub śmierci, lub samookaleczenia".

Przerzut migrantów przez kanał La Manche

Informacje o wykorzystywaniu TikToka do reklamowania usług przemytniczych ujawnione zostały w tym samym dniu, w którym brytyjskie władze podały, że w poniedziałek przez kanał La Manche, w sposób nielegalny, przedostało się do Wielkiej Brytanii 696 imigrantów, co jest najwyższą liczbą dobową w tym roku. Oznacza to, że łączna ich liczba od początku roku przekroczyła już 17 tysięcy i jest wysoce prawdopodobne, że zeszłoroczna, rekordowa liczba 28 526 osób zostanie znacząco pobita.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości