Kolejny kraj rozważa zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. "Bardzo niepokojący trend" wśród nastolatków

Źródło:
Independent, Sky News
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/2
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Wielka Brytania jest kolejnym europejskim krajem, który może zakazać sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. Główną przyczyną takiego ruchu ma być obawa o zdrowie dzieci i nastolatków, które często sięgają po kuszące słodkimi smakami jednorazówki.

"Daily Telegraph" informuje, że zakaz zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu. Michelle Donelan, sekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii, we wtorkowej rozmowie ze Sky News nie potwierdziła tej informacji, wyjaśniając jednocześnie, że rząd "będzie wydawał komunikaty w tej sprawie". - Przyglądamy się temu problemowi, bo to, co ostatnio obserwujemy, to bardzo niepokojący trend - powiedziała Donelan. - Dzieci, które wcześniej niczego nie paliły, zaczynają "wapować" (palić e-papierosy - red.). To skrajnie niebezpieczne dla ich zdrowia, więc musimy działać - dodała.

Jak zaznacza "Independent", producenci jednorazowych e-papierosów (tak zwanych puffów) nie kryją się nawet specjalnie z tym, że ich wyroby kierowane są przede wszystkim do nastolatków. Świadczyć mają o tym oferowane przez nich smaki, kojarzone z gustem bardzo młodych ludzi. Dziennik wymienia ich przykłady: różowa lemoniada albo żelki-misie.

ZOBACZ TEŻ: Osiem nawyków, które mogą skracać życie nawet o 20 lat

Jednorazowe e-papierosy - zdrowie, ekologia i zakazy w kolejnych krajach

"Independent", poza zdrowotnym, zwraca też uwagę na ekologiczny aspekt zjawiska, jakim jest gwałtowny wzrost popularności "puffów". W ubiegłym tygodniu promująca recykling brytyjska organizacja Material Focus przekazała, że w poprzednim roku liczba jednorazowych papierosów wyrzucanych do śmieci na Wyspach zwiększyła się czterokrotnie, sięgając pięciu milionów sztuk tygodniowo. Z jej badania wynika, że co tydzień w Wielkiej Brytanii kupowanych jest ponad siedem milionów takich jednorazówek. Zaledwie 17 proc. palaczy poddaje je recyklingowi we właściwy sposób - wskazuje Material Focus.

Na początku września wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych zapowiedziała szefowa francuskiego rządu Elisabeth Borne. Jak podkreśla dziennik "Le Monde", choć papierosy są we Francji zakazane dla nieletnich, "puffy" są skierowane przede wszystkim do nastolatków, ponieważ posiadają owocowe smaki, ich kolorowe opakowania przypominają słodycze, a w dodatku cena jest relatywnie niska.

Niektóre z krajów europejskich, w tym Niemcy, Belgia i Irlandia, już zakazały sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych - przypomina dziennik. Poza Europą taki zakaz wprowadzono m.in. w Australii.

ZOBACZ TEŻ: Fabryka nielegalnych papierosów w byłej wytwórni mebli. Zatrzymano dziewięć osób

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: Independent, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock