"Czyszczenie z toksyn zajęło 13 tysięcy godzin". Będzie można zamieszkać w domu Skripala

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC, Nowaja Gazieta, tvn24.pl

Będzie dobrze zobaczyć znowu w tym budynku dom - oświadczył przewodniczący rady hrabstwa Wiltshire Philip Whitehead. Nieruchomość w Salisbury, w której mieszkał niegdyś były pułkownik rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, zostanie wystawiona na sprzedaż. Trzy lata temu na Skripala dokonano zamachu z użyciem środka bojowego typu nowiczok.

Dom przy Christie Miller Road w Salisbury, w którym mieszkał niegdyś Siergiej Skripal, zostanie zakupiony przez radę hrabstwa Wiltshire - podał brytyjski nadawca BBC. Władze lokalne przeprowadziły w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami pobliskich zabudowań. Nieruchomość zostanie przebudowana i wyremontowana, a następnie wystawiona na sprzedaż.

"Dom na pewno nie stanie się muzeum, pubem czy hotelem: może służyć jedynie jako mieszkanie" - przekazała BBC.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Brytyjska gazeta "Daily Mirror" relacjonowała, że czyszczenie domu i okolic z toksyn zajęło służbom 13 tysięcy godzin. Jak ustaliła brytyjska policja, po raz pierwszy Siergiej Skripal i jego córka Julia zetknęli się z bojowym środkiem typu nowiczok dotykając klamki drzwi wejściowych, gdzie stwierdzono maksymalne stężenie tej substancji.

"Po raz ostatni widziała syna w 2004 roku". Matka Skripala zmarła po zakażeniu koronawirusem

Stracili przytomność przed centrum handlowym

4 marca 2018 roku 67-letni Siergiej Skripal i jego 35-letnia córka Julia stracili przytomność przed centrum handlowym w Salisbury. Oboje w stanie krytycznym trafili do szpitala.

Brytyjska policja poinformowała później, że dokonano na nich zamachu z użyciem środka "paralityczno-drgawkowego", którym okazał się produkowany jeszcze w czasach ZSRR nowiczok. Według ustaleń śledczych, ataku na byłego pułkownika wywiadu wojskowego, mieszkającego w Wielkiej Brytanii od 2010 roku i współpracującego z tamtejszymi służbami wywiadowczymi, dokonali funkcjonariusze GRU.

W Rosji Skripal został skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. W 2010 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret o jego ułaskawieniu, a Skripal wyjechał do Wielkiej Brytanii w ramach wymiany na kilku rosyjskich agentów działających w USA.  

Władze w Londynie oskarżyły Rosję o zorganizowanie zamachu. Moskwa temu stanowczo zaprzeczała.

W lecie zeszłego roku brytyjskie media relacjonowały, że Skripal i jego córka Julia wyjechali z Wielkiej Brytanii i zamieszkali w Nowej Zelandii. Doniesienia te nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Autor:tas/kg

Źródło: BBC, Nowaja Gazieta, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości