TVN24 | Świat

"Powołamy zespół, który w imieniu trzech partii będzie uzgadniał stanowiska"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Morawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem jest całkowite zwalczenie pandemii
Morawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem jest całkowite zwalczenie pandemiiTVP
wideo 2/4
TVPMorawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem jest całkowite zwalczenie pandemii

Wiceszefowa Fideszu Karalin Novak poinformowała po spotkaniu w Budapeszcie premierów Polski i Węgier oraz szefa włoskiej Ligi, że powołany zostanie zespół do uzgadniania stanowisk między ich partiami. - Planujemy w najbliższym roku serię wydarzeń z udziałem przywódców oraz innych osób - dodała.

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban i Matteo Salvini zapowiedzieli po spotkaniu w Budapeszcie współpracę na rzecz renesansu Europy i jej wartości. Polski premier powiedział, że "Europa nie może być dyktatem silniejszych". - Siły, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy, szacunku do rodziny, suwerennego państwa, godności człowieka, szacunku dla prawdy, prawa narodów do samostanowienia, to są siły, którym chcemy zaproponować pewną kontrofertę - powiedział.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Współpraca Fideszu, PiS i Ligi

- W konsekwencji dzisiejszego spotkania powołamy zespół, który w imieniu trzech partii będzie w przyszłości uzgadniał stanowiska. Zaczniemy też pracować nad tym, by europejski renesans, europejska odnowa miała coraz bardziej instytucjonalne wsparcie - powiedziała wiceszefowa Fideszu Karalin Novak w węgierskiej telewizji M1.

Zaznaczyła, że aby uczestniczyć w debacie na temat przyszłości Europy, trzeba "się przygotować na odpowiednim poziomie". - Planujemy w najbliższym roku serię wydarzeń poświęconych różnym tematom z udziałem przywódców Fideszu, PiS i Ligi oraz innych osób - dodała.

Pytana o rozejście się dróg Fideszu i Europejskiej Partii Ludowej, podkreśliła, że należy rozróżniać kierownictwo EPL i jej partie członkowskie. Zaznaczyła, że choć kierownictwo jednoznacznie opowiedziało się po stronie europejskiej lewicy, to "także obecnie (w EPL) są takie partie i politycy, którzy zachowali europejskie wartości centroprawicowe, wartości chrześcijańsko-demokratyczne". Dodała, że Fidesz nadal utrzymuje z nimi kontakty.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP