Wiceszef KE: Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Wiceszef KE Margaritis Schinas: Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce
Wiceszef KE Margaritis Schinas: Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w PolsceEBS
wideo 2/7
EBSWiceszef KE Margaritis Schinas: Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce

Komisja Europejska nie zawaha się wykorzystać swoich możliwości traktatowych, aby zapewnić integralność i nienaruszalność europejskiego prawa - oświadczył w czasie debaty w sprawie podważania praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów europejskiej konwencji praw człowieka, wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie "planów podważenia dalszych praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Zdrowia i Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych".

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ Z DEBATY W TVN24 GO

Udział w niej wziął między innymi wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. - Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce. Wczoraj na posiedzeniu Rady przedstawiliśmy aktualną informację na ten temat. Komisja podjęła również inne działania, aby chronić przestrzeganie rządów prawa w Polsce, w tym pewne procedury zmierzające do ochrony niezależności polskich sędziów - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONKLUZJACH PO POSIEDZENIU RADY: Jourova: Polski rząd nie przedstawił, w jaki sposób chce odnieść się do wyroków TSUE. Ich poszanowanie to minimum

Jourova: poszanowanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości to absolutne minimum
Jourova: poszanowanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości to absolutne minimum (wypowiedź z wtorku)EBS

- Komisja bardzo niepokoi się również niedawnymi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i nie zawaha się wykorzystać swoich możliwości traktatowych, aby zapewnić integralność i nienaruszalność europejskiego prawa - powiedział.

Strefy wolne od LGBT "to nie jest nasza Europa"

Wiceszef KE wskazał też, że "Komisja Europejska rozpoczęła również procedurę o uchybieniu przeciwko Polsce, jeżeli chodzi o tak zwane strefy wolne od ideologii LGBT, które zostały przegłosowane przez różne polskie gminy i regiony".

>> Przyjęli uchwałę anty-LGBT, potem ją uchylili. Starali się o 39 milionów, nie dostaną nawet złotówki >> Małopolska może stracić unijne środki. Samorządowcy chcą nowelizować uchwałę anty-LGBT

- Powiedzmy jasno: strefy wolne od LGBT nie mają żadnego miejsca w naszej Unii. To nie jest nasz model społeczny. To nie jest nasza Europa - zaznaczył.

Przypomniał, że województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie wycofały decyzje w związku ze "strefami wolnymi of LGBT" po ostrzeżeniu o możliwym zawieszeniu unijnych środków. - Dyskryminacja z tytułu płci, orientacji seksualnej, wyznania lub poglądów jest zakazana w Unii Europejskiej, a więc także w tych regionach - mówił.

Schinas: Strefy wolne od LGBT nie mają żadnego miejsca w naszej Unii. To nie jest nasza Europa
Schinas: Strefy wolne od LGBT nie mają żadnego miejsca w naszej Unii. To nie jest nasza Europa EBS

"Zdrowie reprodukcyjne i seksualne to część ochrony zdrowia"

Schinas poruszył też kwestię aborcji w Polsce. - Jak państwo wiedzą, jest to kwestia, która pozostaje w gestii państw członkowskich. To państwa członkowskie odpowiedzialne są za określenie swojej polityki ochrony zdrowia, a Komisja Europejska tylko koordynuje i wspiera ich działania - zauważył.

- Niemniej, Komisja chce przypomnieć, że nawet gdy państwa członkowskie egzekwują swoje wyłączne prawa, muszą przestrzegać podstawowych praw, które są wyrażone zarówno w konstytucji danego kraju, jak i w zobowiązaniach międzynarodowych - zaznaczył.

Tłumaczył przy tym, że "wszystkie kobiety w Unii Europejskiej powinny mieć dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej, a zdrowie reprodukcyjne i seksualne to część ochrony zdrowia, a więc stanowią część ogólnej kwestii przestrzegania praw podstawowych".

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości