"Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia". Timmermans o dialogu z polskim rządem

[object Object]
Wiceszef KE o negocjacjach z Polską w sprawie praworządnościtvn24
wideo 2/35

Musimy się upewnić, że sądownictwo jest niezależne od rządzących - podkreślił Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komentując rozmowy z polskimi władzami w sprawie praworządności. Dodał, że dialog pomiędzy Brukselą i Warszawą trwa, ale nadal spór wokół zmian w sądownictwie nie został zakończony.

Timmermans komentował w czwartek rozmowy z polskim rządem przy okazji "Dialogu Obywatelskiego" o praworządności zorganizowanego przez Komisję Europejską we Frankfurcie nad Odrą.

Praworządność podstawą

- Od stycznia mamy rzeczywisty dialog. Mamy pewien postęp - podkreślił Timmermans. Jak dodał, optymizm w negocjacjach z Polską jest jego zawodowym obowiązkiem i jeszcze nie można mówić o zakończeniu sporu wokół procedury art. 7 unijnego traktatu.

- Zdaniem Komisji Europejskiej jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, zanim powiemy, że nie ma systemowego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce - wskazał.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że "praworządność jest podstawą państwa". - Musimy się upewnić, że sądownictwo jest niezależne od rządzących i że sądownictwo nie jest pod kontrolą polityków. To jest podstawowa kwestia, którą staramy się rozwiązać - oświadczył.

W rozmowie z dziennikarzami Timmermans przekazał, że jego współpracownicy z Komisji Europejskiej rozmawiali z różnymi polskimi ministrami. - Mam nadzieję, że zaczniemy rozmawiać wkrótce w sprawie kolejnych rozwiązań. Ale na tym etapie ja nie rozmawiałem jeszcze z członkami rządu - zastrzegł.

Wiceszef KE o negocjacjach z Polską w sprawie praworządności
Wiceszef KE o negocjacjach z Polską w sprawie praworządnościtvn24

Negocjacje trwają

W grudniu ubiegłego Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony. Obecnie Komisja domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski.

Wątpliwości KE budziły między innymi przepisy dotyczące m.in. skargi nadzwyczajnej w Sądzie Najwyższym. Komisja rekomendowała Polsce rezygnację z tego instrumentu.

Timmermans oznajmił w ubiegłym tygodniu przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich, że na obecnym etapie nie ma szans na wycofanie przez Komisję art. 7 uruchomionego przez KE w związku z obawami o stan praworządności w Polsce.

Frans Timmermans podczas "Dialogu Obywatelskiego"
Frans Timmermans podczas "Dialogu Obywatelskiego"tvn24

Autor: PTD//now / Źródło: tvn24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Emilie Gomez/Unia Europejska

Tagi:
Raporty: