Wiceszef polskiego MSZ przyleciał do stolicy Syrii i spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych reżimu Baszara al-Asada. Według komunikatu polskiego resortu rozmowy dotyczyły między innymi wsparcia dla uchodźców.
W komunikacie polskiego MSZ poinformowano, że w dniach 27-29 sierpnia wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz odwiedził Liban i Syrię. Rozmowy miały dotyczyć relacji dwustronnych, sytuacji w rejonie Bliskiego Wschodu, a także "możliwości zapewnienia pomocy uchodźcom syryjskim w ramach ustaleń z wcześniejszych wizyt w Libanie premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarz stanu w KPRM ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy".
Jak podkreślił Papierz, polskie władze zamierzają się "włączać się we wsparcie dla uchodźców, zgodnie z deklaracjami rządu RP, że skuteczna pomoc powinna być realizowana na miejscu". Wyjaśnił, że pomoc na miejscu powinna polegać między innymi na umożliwieniu uchodźcom przebywającym w Libanie powrotu i odbudowy domów w Syrii.
Polskie MSZ wskazuje także w komunikacie, że rozmowy Papierza z ministrem spraw zagranicznych Libanu Gebranem Bassilem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Faisalem Al- Moukdadem dotyczyły także "perspektyw rozwiązania konfliktu syryjskiego oraz ustalenie warunków dla wznowienia w przyszłości polskiej obecności dyplomatycznej w Damaszku".
Była to pierwsza wizyta polskiej delegacji w Syrii od czasu rozpoczęcia wojny domowej w tym kraju w 2011 roku.
Polskie MSZ podkreśla, że polsko-syryjskie relacje dyplomatyczne, datowane od roku 1943, nigdy nie zostały zerwane. Syria nadal utrzymuje swoją placówkę w Warszawie.
Wicemin #Papierz podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie spotkał się dziś w Damaszku z wicemin. SZ Fayssalem Mikdadem. pic.twitter.com/6i0k1WlZGi
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) August 28, 2018
Reżimowa agencja o wizycie
O wizycie polskiej delegacji poinformowała też rządowa, kontrolowana przez syryjski reżim agencja informacyjna SANA.
Jak czytamy w depeszy, w czasie spotkania Al-Moukdad zapewnił o "wdzięczności", jaką Damaszek darzy Warszawę "w związku z jej postawą wobec kwestii syryjskich uchodźców".
SANA dodaje, że polski wiceminister "wyraził satysfakcję" z wizyty w tym kraju i tłumaczył, że jej celem było "zapewnienie pomocy państwu w stworzeniu sprzyjających warunków" do powrotu uciekinierów do ojczyzny.
"Podejmowane przez Polskę działania nie są sprzeczne z interesem wspólnoty europejskiej"
W odpowiedzi na przesłane przez portal tvn24.pl pytania polskie MSZ podkreśliło, że "rząd premiera Mateusza Morawieckiego prowadzi podmiotową politykę zagraniczną i chce udzielać koniecznej pomocy w regionie Libanu oraz Syrii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i bezpieczne dla naszych obywateli".
Stwierdzono również, że "podejmowane przez Polskę działania, których częścią była wizyta wiceministra Andrzeja Papierza, w żaden sposób nie są sprzeczne z interesem wspólnoty europejskiej".
"Warto przypomnieć, że tego samego dnia w Damaszku gościł Mark Lowcock, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej, a dwa tygodnie wcześniej podobną wizytę złożył minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Hamáček" - wskazano.
Autor: adso, kg / Źródło: SANA, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MSZ_RP