TVN24 | Świat

WHO: program COVAX zaczyna przynosić efekty, szkodzą mu bilateralne umowy

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach niektóre kraje europejskie zastanawiały się nad nabyciem szczepionek z Rosji lub Chin, które nie są jeszcze dopuszczone na rynek Unii Europejskiej. - Umowy dwustronne zawierane przez kraje w sprawie szczepień przeciw COVID-19 nie są korzystne dla programu COVAX – stwierdził w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

Wspierany przez Światową Organizację Zdrowia program COVAX, mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, jest "jedynym globalnym mechanizmem", który ma wyrównać szanse państw o niskich dochodach na pozyskanie szczepionek na COVID-19 - powiedział Kluge reporterom. - To, czego chcielibyśmy oczywiście uniknąć, to wszelkie bilateralne umowy szkodzące programowi COVAX, który teraz zaczyna przynosić efekty na całym świecie – dodał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wzrost liczby zakażeń w Europie

- Nieustanne obciążenie szpitali i przemęczenie pracowników służby zdrowia wywołuje gesty solidarności (...) krajów europejskich. Nie zmienia to faktu, że po ponad roku od wybuchu pandemii, nasze systemy opieki medycznej nie powinny być w takiej sytuacji - ocenił Kluge. Przypomniał, że w ostatnim czasie WHO zaobserwowała szybsze rozprzestrzenianie się COVID-19 w Europie Środkowej i Wschodniej oraz wzrost zakażeń w niektórych zachodnich krajach Unii Europejskiej.

W Europie w ciągu ostatnich 7 dni odnotowano 1 106 500 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Na Covid-19 zmarło w tym czasie 21 344 chorych. Od początku pandemii na kontynencie zakaziło się 39 104 593 osób, a zmarło 871 815. Jednak, jak ocenił szef WHO na Europę, optymistyczne są najnowsze dane dotyczące tempa szczepień przeciwko Covid-19 przy użyciu preparatów firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP