TVN24 | Świat

Dwanaście poprawek do konstytucji, zakaz adopcji przez pary jednopłciowe. Węgry zmieniają prawo

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP, Reuters

Węgierski parlament, gdzie Fidesz premiera Viktora Orbana ma większość dwóch trzecich mandatów, przyjął ustawę, która de facto wyklucza możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Przegłosowane zostały także poprawki do konstytucji, z których jedna definiuje rodzinę jako związek, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką - kobieta.

Projekt ustawy przedłożony przez rząd premiera Viktora Orbana i przyjęty we wtorek w parlamencie zakłada, że adopcji dzieci dokonywać mogą jedynie małżeństwa oraz osoby samotne, które będą jednak potrzebowały specjalnej zgody resortu do spraw rodziny - wyjaśniła agencja Reutera. Dotąd adopcje przez pary jednopłciowe były możliwe wtedy, gdy jeden z partnerów w tym związku występował o to jako osoba samotna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Mimo iż istnieją wyjątki, w których osoby samotne lub członkowie rodziny mogą adoptować dziecko, minister sprawiedliwości Judit Varga zapisała w ustawie, że "główną zasadą jest to, iż tylko pary małżeńskie mogą adoptować dziecko, to znaczy mężczyzna i kobieta, którzy są małżeństwem".

Budynek węgierskiego parlamentuShutterstock

Fidesz zmienia konstytucję

Parlament przyjął też 12 poprawek do konstytucji, w tym nowe prawo definiujące rodzinę jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką - kobieta, wykluczając tym samym alternatywne wersje rodziny.

W węgierskim parlamencie dwie trzecie mandatów (ze wszystkich 199) zajmują deputowani rządzącego Fideszu Viktora Orbana.

Autor:ft//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock