Węgry liczą na porozumienie z Komisją Europejską do końca roku. Minister: harmonogram zostanie dotrzymany

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Węgry szukają kompromisu w sprawie KPO
Węgry szukają kompromisu w sprawie KPO
TVN24
TVN24Węgry szukają kompromisu w sprawie KPO

Komisja Europejska ocenia, że Węgry nie wywiązały się z zobowiązań w zakresie walki z korupcją, które były niezbędne do odblokowania 7,5 mld euro w ramach polityki spójności. Węgierski minister ds. funduszy europejskich uważa, że porozumienia uda się zawrzeć do końca roku.

- Porozumienia z Komisją Europejską, pozwalające na odblokowanie unijnych funduszy dla Węgier, zostaną zawarte do końca roku - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich, odpowiedzialny za negocjacje z Komisją Europejską.

Polityk wygłosił ten pogląd niedługo po tym, jak w środę Komisja oceniła, że Budapeszt nie wywiązał się z przyjętych wcześniej 17 zobowiązań w zakresie walki z korupcją, które były niezbędne do odblokowania 7,5 mld euro w ramach polityki spójności.

Spór Budapesztu z Brukselą o unijne środki

Komisja Europejska ma zaakceptować za to węgierski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 5,8 mld euro, ale określiła nowy zestaw 27 środków (kamieni milowych), które Budapeszt musi wdrożyć w celu otrzymania jakichkolwiek wypłat.

Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich, odpowiedzialny za negocjacje z Komisją EuropejskąTwitter/TNavracsicsEU

Navracsics stwierdził ponadto, że Węgry wypełniły 17 zobowiązań wymaganych przez Komisję Europejską, a termin realizacji unijnej procedury dotyczącej sądownictwa, czyli modyfikacji kompetencji między Krajową Radą Sądownictwa a Krajowym Urzędem Sądownictwa, to 31 marca 2023 roku, co oznacza, że wcześniej ustalony harmonogram zostanie dotrzymany.

Rząd nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma od Komisji Europejskiej w sprawie funduszy unijnych, ale nawet jeśli wstrzyma ona środki w ramach polityki spójności, to nie będzie oznaczało ich utraty, a jedynie opóźnienia wypłat – podkreślił polityk.

Navracsics: Komisja chce pokazać twardość wobec Węgier

Przewidywana decyzja Komisji Europejskiej w sprawie unijnych środków dla Węgier, która ma być oficjalnie przyjęta w następnym tygodniu, to tylko zmiana komunikacji – dodał.

Navracsics twierdzi, że Komisja Europejska pod presją Parlamentu Europejskiego nie skupia się na podpisywaniu porozumień, ale na utrzymaniu mechanizmu warunkowości, by pokazać twardość wobec Węgier.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/TNavracsicsEU

Pozostałe wiadomości