Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, takie jakim powinno być - to cel rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący wszystkich episkopatów. Do Watykanu udają się też przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary nadużyć seksualnych w Kościele, w tym polskiej Fundacji "Nie lękajcie się".
W pierwszym takim spotkaniu w historii Kościoła będą uczestniczyli przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Polski Kościół będzie reprezentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
Łącznie w szczycie "Ochrona nieletnich w Kościele" pod przewodnictwem papieża uczestniczyć będzie 190 osób - poinformował w poniedziałek moderator spotkania, były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Szczyt przeciw pedofilii
To będzie spotkanie pod znakiem "solidarności, pokory i pokuty" - zapewniają organizatorzy.
Arcybiskup Charles Scicluna z Malty, od lat zaangażowany z ramienia Watykanu w dochodzenia w sprawie pedofili, podkreślił, że "trzeba złamać wszelkie milczenie" wobec nadużyć. - Nie możemy zrezygnować z ochrony niewinności dzieci. Ja nigdy w tym nie ustanę - oświadczył hierarcha z Kongregacji Nauki Wiary.
- Musimy uczynić wszystko, co możliwe, każdy zgodnie z pełnioną przez siebie rolą, aby Kościół był bezpiecznym i gościnnym domem dla najsłabszych - dodał.
Abp Scicluna zapowiedział, że w czasie szczytu w dniach 21-24 lutego poruszone zostaną takie kwestie, jak odpowiedzialność biskupów i przejrzystość. Dodał, że "to są ważne aspekty zarządzania" Kościołem, gdy chodzi o zapobieganie nadużyciom i stanie na straży nieletnich.
Watykan wdzięczny mediom
Podczas konferencji w biurze prasowym Watykanu wyrażono wdzięczność wobec mediów za ujawnianie nadużyć i prowadzenie dziennikarskich śledztw.
Arcybiskup Scicluna przywołał amerykański film "Spotlight" i zwrócił uwagę na znaczenie przedstawionej w nim pracy dziennikarzy z Bostonu, którzy prowadzili śledztwo dotyczące nadużyć w tamtejszej archidiecezji.
- Musimy podziękować wszystkim mediom za pomoc Kościołowi, za uświadomienie problemu i przedstawienie historii wielu ofiar- oświadczył.
Rola kobiet w walce z pedofilią
Podczas konferencji prasowej, hierarchowie poruszyli także udział kobiet w walce z pedofilią. Arcybiskup Chicago kardynał Blase J. Cupich zwrócił uwagę na to, że największej pomocy, jaką otrzymał zajmując się przypadkami nadużyć, udzieliły mu kobiety.
Na znaczenie wrażliwości i inteligencji kobiet nacisk położył także ksiądz Hans Zollner, kierujący centrum ochrony nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Spotkanie z ofiarami
Szczyt w Watykanie rozpocznie się w czwartek. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a spotkanie zakończy w niedzielę msza i końcowe przemówienie papieża Franciszka.
Ponadto ogłoszono, że dojdzie do spotkania uczestników szczytu z grupą ofiar pedofilii. Opowiedzą oni o swych doświadczeniach. W dniach obrad spodziewany jest przyjazd wielu przedstawicieli stowarzyszeń ofiar z różnych krajów. W poniedziałek do Watykanu wyruszyła delegacja polskiej Fundacji "Nie lękajcie się", pomagającej ofiarom nadużyć seksualnych w Kościele. Jak mówili, mają nadzieję przekazać papieżowi Franciszkowi raport o ukrywaniu przypadków pedofilii przez polskich hierarchów.
- Liczymy na to, że papież, po przeczytaniu tego raportu, zareaguje tak samo, jak zareagował w Chile - powiedział w rozmowie z agencją Reutera kierujący fundacją Marek Lisiński.
Po ujawnieniu skandali pedofilskich w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża złożyli w maju ubiegłego roku wszyscy tamtejsi biskupi.
Autor: ft//rzw / Źródło: PAP, Reuters