Papież usunął z urzędu amerykańskiego biskupa. Ten krytykował jego pontyfikat

Źródło:
PAP
Plac świętego Piotra w Watykanie
Plac świętego Piotra w Watykanie
Reuters Archive
Plac świętego Piotra w WatykanieReuters Archive

Watykan poinformował, że papież Franciszek usunął z urzędu biskupa teksańskiej diecezji Tyler w USA Josepha E. Stricklanda. Przyczyn tej decyzji nie podano w watykańskim biuletynie, ale watykaniści zauważają, że odwołany biskup jest zadeklarowanym tradycjonalistą i krytykuje pontyfikat Franciszka.

Papież mianował w diecezji Tyler w Teksasie administratora apostolskiego.

Watykańska agencja informacyjna Ansa zaznaczyła, że biskup Strickland jest zagorzałym obrońcą doktrynalnego i dogmatycznego stanowiska Kościoła katolickiego w kwestii małżeństwa, życia ludzkiego i wolności religijnej.

W czerwcu tego roku przeprowadzono wizytację jego diecezji w związku z - jak wyjaśniono - tradycjonalistycznym stanowiskiem, będącym nie do pogodzenia z nowym kursem, podjętym przez Franciszka, który jest zwolennikiem większej otwartości i powtarza, że dla wszystkich jest miejsce w Kościele.

Amerykański biskup krytykował także niedawną sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie na temat synodalności w Kościele i wyrażał obawy, że może on przynieść zmiany w kwestii małżeństwa, Eucharystii i seksualności.

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: PAP