TVN24 | Świat

"Wskazanie szlaku dla idących wraz z Jezusem". Papież mianował nowych kardynałów

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

W nadzwyczajnych okolicznościach pandemii i w reżimie sanitarnym. W sobotę w Watykanie odbył się konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka, który mianował 13 nowych kardynałów. Członkowie Kolegium Kardynalskiego mieli założone maseczki ochronne.

Podczas konsystorza w bazylice Świętego Piotra papież przestrzegał przed wykorzystywaniem Boga, aby "promować samych siebie" oraz przed "zepsuciem" w życiu kapłańskim.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Biret i pierścień kardynalski otrzymali od Franciszka, zdejmując na chwilę maseczki ochronne: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

Ponadto godność kardynała otrzymali dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe: Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

Nowi kardynałowie przyrzekli uroczyście wierność i posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi i jego następcom.

Z powodu pandemii nie przybyli dwaj kardynałowie - nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin. Także oni zostali mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej.

"Wskazanie szlaku"

W homilii Franciszek powiedział, że konsystorz i mianowanie nowych kardynałów jest "wskazaniem szlaku" dla idących wraz z Jezusem. - On jest siłą i sensem naszego życia i naszej posługi - dodał.

Papież przestrzegał przed wyborem innej drogi i "wykorzystywaniem Pana, aby promować samych siebie". - Drodzy bracia, wszyscy kochamy Jezusa, wszyscy chcemy za nim iść, ale musimy być zawsze czujni, aby trwać na Jego drodze - mówił, zwracając się do nowych kardynałów.

- Możemy bowiem naszymi stopami, naszymi ciałami być z nim, ale nasze serce może być daleko i prowadzić nas na manowce - ostrzegł i dodał. - Pomyślmy o tylu rodzajach zepsucia w życiu kapłańskim.

Franciszek mówił również, że "purpura szat kardynalskich, która jest kolorem krwi, może stać się dla świata ducha kolorem wybitnego wyróżnienia". Ale najważniejsze - wskazał - jest nawrócenie: zejść z bezdroży, aby wejść na drogę Boga. - Niech tą łaską obdarza nas Duch Święty dziś i zawsze - powiedział papież.

Ograniczone grono

W związku z pandemią do Watykanu nie przybyli na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego z wielu krajów świata. Grono obecnych osób, duchownych i świeckich, było ograniczone. W bazylice przebywało łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.

W niedzielę rano papież odprawi w Bazylice Świętego Piotra mszę z nowymi kardynałami.

Autor:tas

Źródło: PAP