Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by Moskwa nie osiągnęła znaczącej przewagi militarnej poprzez naruszanie traktatu INF (Intermediate Nuclear Forces), a Rosja "igra z ogniem" swoimi zapowiedziami dotyczącymi zbrojeń atomowych. Tak oznajmił przed członkami Izby Reprezentantów zastępca sekretarza obrony USA Robert Work.
Przemawiając przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów, Work oświadczył, że wysiłki Moskwy, by zastraszyć sąsiadów arsenałem jądrowym, zawiodły, zbliżając do siebie sojuszników z NATO. Skrytykował przy tym coś, co nazwał rosyjską strategię "eskalowania by deeskalować".
- Każdy, kto myśli, że może kontrolować eskalację przez użycie broni atomowej dosłownie igra z ogniem - powiedział Work, dodając, że "eskalacja to eskalacja", a użycie broni atomowej to "ostateczna eskalacja".
Zastępca sekretarza obrony dodał, że Rosja kontynuuje naruszanie traktatu INF (Intermediate Nuclear Forces) zawartego w 1987 r. między USA a ZSRR, który zakazuje pocisków pośredniego zasięgu o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km.
Work powiedział, że Pentagon przygotowuje odpowiedź na naruszenia i nie pozwoli Rosji na "osiągnięcie znaczącej przewagi militarnej poprzez naruszanie traktatu".
Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że Rosja będzie zmuszona skierować swoją broń przeciwko krajom zagrażającym jej terytorium. Wcześniej poinformował, że Rosja wprowadzi w tym roku na uzbrojenie ponad 40 nowych międzykontynentalnych nuklearnych rakiet balistycznych (nie dotyczy ich traktat INF) i w najbliższych miesiącach wypróbuje nowy węzeł radiolokacyjny swej obrony antyrakietowej.
Kosztowna modernizacja
Przedstawiciel Pentagonu oświadczył też, że modernizacja i utrzymanie amerykańskiego arsenału atomowego w najbliższych latach pochłonie do 7 proc. budżetu obronnego, czyli więcej niż obecne 3-4 proc. Będzie to oznaczało, że o ile nie będą na ten cel przeznaczone dodatkowe fundusze, trzeba będzie ciąć inne programy.
Modernizacja amerykańskiej triady atomowej (pociski balistyczne, pociski w samolotach oraz na okrętach podwodnych) ma przez dekadę kosztować ok. 355 mld dolarów i bilion w ciągu 30 lat. Od kilku lat roczny budżet Pentagonu to ok. 500 mld dolarów.
Autor: mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org