Szef wywiadu zagranicznego (SWR) Rosji Siergiej Naryszkin oraz szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandr Bortnikow spotkali się w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie z dyrektorem CIA Mike'iem Pompeo - podaje "Washington Post".
Wcześniej informowano, że do USA przybył jedynie Naryszkin. Wizytę w Waszyngtonie złożył też szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, jednak nie wiadomo, czy spotkał się z Pompeo. Na spotkanie z szefem CIA został też wezwany wyższego szczebla przedstawiciel amerykańskiego wywiadu sprawujący urząd w Moskwie - twierdzi źródło bliskie sprawie.
Przyjechali mimo sankcji
Obecni i byli przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, z którymi rozmawiał amerykański dziennik, nie przypominają sobie, czy kiedykolwiek tak wielu szefów rosyjskiego wywiadu i aparatu bezpieczeństwa wspólnie złożyło wizytę w Waszyngtonie i spotkało się z szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Spotkanie było poświęcone walce z terroryzmem. Wizyta wzbudziła obawy wśród niektórych przedstawicieli amerykańskich władz, którzy twierdzą, że Moskwa może odebrać spotkanie jako znak, że administracja prezydenta Donalda Trumpa chce wyjść poza ramy kwestii rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA - twierdzi "WP".
Lider demokratów w Senacie USA Chuck Schumer wezwał Biały Dom do wyjaśnienia okoliczności wizyty w USA Naryszkina, który jest objęty amerykańskimi sankcjami. Sankcjami USA objęci są też szefowie FSB i GRU.
Wymiana informacji
Wcześniej informowano, że Naryszkin rozmawiał z dyrektorem Wywiadu Narodowego USA Danem Coatsem i innymi przedstawicielami amerykańskich służb wywiadowczych. Biuro prasowe CIA zapewniło, że "wszelkie kontakty z zagranicznymi agencjami wywiadu odbywają się w zgodności z amerykańskim prawem i po konsultacjach z odpowiednimi departamentami i agencjami". "WaPo" zwraca uwagę, że pomiędzy przedstawicielami amerykańskiego wywiadu, którzy chcą podjąć działania mające na celu powstrzymanie rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, a Białym Domem, który próbuje naprawić stosunki rosyjsko-amerykańskie, dochodzi do napięć. Prezydent Trump wielokrotnie wzywał do pojednania z Rosją, twierdząc, że jest to kluczowy partner w kwestii wyzwań związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem. Stany Zjednoczone i Rosja co pewien czas wymieniają się informacjami związanymi z istniejącymi w obu krajach zagrożeniami, jednak, jak zaznacza "WaPo", w porównaniu do bliskiej współpracy USA z zachodnimi sojusznikami, nie jest to intensywny proces.
Autor: MR/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)