Putin obiecywał co innego. Rosjanie będą pracować dłużej

Świat

Codzienne problemy Rosjan w cieniu mundialu [materiał "Faktów" z 6 lipca 2018 roku]Jakub Loska | Fakty TVN
wideo 2/2

Tłumacząc podnoszenie w Rosji wieku emerytalnego wbrew dawnej deklaracji Władimira Putina, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że obietnica prezydenta padła 13 lat temu, a teraz nie bierze on udziału w pracach nad zmianą systemu emerytalnego. Putin w 2005 roku zapewniał, że dopóki jest prezydentem, Rosjanie nie będą pracować dłużej.

- Mowa jest o roku 2005 i należy tu zauważyć, iż było to jednak 13 lat temu - oświadczył Pieskow, pytany o deklarację Putina sprzed lat, kiedy obiecywał, iż dopóki będzie prezydentem, wiek emerytalny nie zostanie podniesiony.

Przedstawiciel Kremla wskazał, że zachodzą zmiany demograficzne, a także w rozwoju gospodarki i koniunktury międzynarodowej. - Żaden kraj nie funkcjonuje w próżni - zauważył. Na zmianę sytuacji, jak dodał, wpływa również czynnik średniej długości życia Rosjan.

Pieskow powiedział również, że kwestią reformy emerytalnej zajmuje się rząd, a nie administracja prezydenta. Według Pieskowa "prezydent nie uczestniczy w tym procesie". Zaapelował także, by poczekać na szczegóły zapowiedzianych przez rząd zmian.

Rosjanie popracują dłużej

Premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił w środę propozycje rządu dotyczące stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, który wynosi obecnie 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla mężczyzn próg ten ma rosnąć stopniowo (o rok na przestrzeni dwóch lat), do 65 lat w 2028 roku, dla kobiet - do 63 lat w 2034 roku.

Zmiana wieku emerytalnego jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Miedwiediew powoływał się w ostatnim czasie na to, iż wysokość obecnego wieku emerytalnego była ustalana jeszcze w latach 30. XX wieku i że od tego czasu przeciętna długość życia Rosjan wzrosła.

Złamana obietnica

Putin w 2005 roku podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami zapewnił, że jest przeciwny podwyższeniu wieku emerytalnego. - Dopóki jestem prezydentem, dopóty nie będzie takiej decyzji - powiedział.

Podczas niedawnej analogicznej telekonferencji prezydent uniknął odpowiedzi na pytanie o podwyższenie wieku emerytalnego. Powiedział jedynie, że odnosi się do tej kwestii "nadzwyczaj ostrożnie" i że za najważniejszy uważa wzrost dochodów emerytów.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlim.ru