"On cały był francuską piosenką". Artyści i politycy pożegnali Aznavoura


W Paryżu odbyły się w piątek uroczystości pożegnania zmarłego kilka dni temu słynnego francuskiego piosenkarza Charlesa Aznavoura. Hołd artyście oddali między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Armenii Nikol Paszynian.

Przed Pałacem Inwalidów w centrum Paryża, gdzie odbyły się uroczystości, zebrało się ok. 2000 osób. - To była twarz Francji - mówił Emmanuel Macron przed trumną przykrytą francuską flagą, obok której znajdowała się kompozycja kwiatowa w barwach flagi armeńskiej.

"Katalizator wolności i nadziei"

- Jego piosenki dla milionów ludzi były balsamem, lekarstwem, dawały poczucie komfortu. Język jego piosenek był nie tylko cementem naszego narodu, ale także katalizatorem wolności i nadziei - mówił prezydent Francji.

- Przez lata jego obecność, jego głos, jego rozpoznawalna intonacja osiadły w naszym życiu, bez względu na naszą kondycję, bez względu na wiek - podkreślił Macron, obok którego stali jego poprzednicy: Nicolas Sarkozy i Francois Hollande. Premier Armenii Nikol Paszynian wspominał Aznavoura jako "kochanego mistrza", którego "każdy Ormianin postrzega jako bliskiego krewnego" i który dał "nową barwę i nowy impuls armeńskiej dumie".

Na uroczystości obecni byli też francuscy artyści, między innymi aktor Jean-Paul Belmondo czy piosenkarka Mireille Mathieu. - On cały był francuską piosenką - mówiła Mathieu pod koniec ceremonii.

Ceremonia pożegnalna była transmitowana przez kilka stacji telewizyjnych we Francji, a także w stolicy Armenii Erywaniu na ogromnym telebimie, ustawionym w centrum miasta. Tam obserwował ją m.in. prezydent Armenii Armen Sarkisjan.

Największy artysta XX wieku

Aznavour, a właściwie Szahnur Warenag Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu w rodzinie ormiańskich imigrantów. Wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Napisał ponad tysiąc piosenek, a jego albumy sprzedały się - według różnych szacunków - w 150-200 milionach egzemplarzy. W przeprowadzonej w 1999 roku internetowej ankiecie amerykańskiej telewizji CNN i tygodnika "Time" Aznavour został uznany za największego estradowego artystę XX wieku.

Aznavour był również aktorem filmowym; grał w około 80 filmach, w tym między innymi w "Strzelajcie do pianisty!" Francois Truffauta (1960 r.). W 2017 roku gwiazda z jego nazwiskiem umieszczona została w słynnej hollywoodzkiej Alei Sław. Zmarł w nocy z 30 września na 1 października w wieku 94 lat w swoim domu w Prowansji.

Pogrzeb Aznavoura odbędzie się w sobotę. Artysta zostanie pochowany na cmentarzu w Montfort-l'Amaury (na zachód od Paryża). Spocznie w rodzinnym grobowcu wraz z rodzicami i synem Patrickiem, który zmarł w wieku 25 lat. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w katedrze ormiańskiej Saint-Jean-Baptiste w Paryżu, ale wstęp będą mieli tylko najbliżsi piosenkarza - rodzina, krewni, a także przedstawiciele władz państwowych.

Autor: ft//now/kwoj / Źródło: PAP