Świat

Van Rompuy: ukraiński rząd i prezydent mają prawo do przywracania porządku

Świat


Kraje G7 potwierdziły swoją ocenę, że ukraińskie władze mają prawo do podejmowania działań, służących przywróceniu porządku w kraju, i zachowują się z umiarem - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu w Brukseli.

- Każdy powinien przyznać, że Ukraina okazała wielki umiar od początku kryzysu. Pamiętamy sytuację na Krymie, gdzie naprawdę postępowali z umiarem jeśli chodzi o militarne zaangażowanie. W minionych tygodniach władze Ukrainy próbują przywrócić porządek [we wschodnich regionach - red.]. To ich konstytucyjne prawo - powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej. Dodał, że w trakcie operacji prowadzonej na wschodzie Ukrainy przeciwko separatystom "doszło do incydentów, które budzą pytania". Unia Europejska zwróciła się o przeprowadzenia śledztw w sprawie poważnych incydentów, "jak ten z Odessy". Na początku maja w pożarze, który wybuchł w trakcie starć między prorosyjskimi demonstrantami a zwolennikami władz w Kijowie zginęło ponad 40 osób. - Ogólnie rzecz biorąc podtrzymujemy naszą ocenę, że ukraiński rząd i prezydent mają prawo do przywracania porządku i robią to w sposób, który możemy uznać za umiarkowany - powiedział Van Rompuy.

Sprzeciw Miedwiediewa

Skomentował on w ten sposób wypowiedź premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który za "bezgraniczny cynizm" uznał sformułowaną przez obradujących w Brukseli przywódców krajów G7 ocenę, iż władze w Kijowie postępują na południowym wchodzie Ukrainy w sposób umiarkowany. Zdaniem Miedwiediewa władze w Kijowie negują problemy humanitarne, a do Rosji napływają tysiące uchodźców ze wschodu Ukrainy.

G7 o Ukrainie

Kryzys na Ukrainie i relacje z Rosją były głównym tematem zakończonego w czwartek szczytu G7, czyli przywódców najbardziej uprzemysłowionych krajów świata: USA, Kanady, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch oraz UE. Uczestnicy spotkania podkreślili we wspólnej deklaracji, że są gotowi do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, jeśli będzie ona destabilizować sytuację na Ukrainie. Wyrazili jednak nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie.

G7 wezwała Rosję do "wyraźnego uznania wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie, pełnego wycofania wojsk znad ukraińskiej granicy, powstrzymania napływu broni i bojowników przez granicę oraz wykorzystania swych wpływów na separatystów, aby nakłonić ich do złożenia broni i zaprzestania przemocy". Do podjęcia tych działań przywódcy chcą przekonywać prezydenta Rosji Władimira Putina w trakcie dwustronnych spotkań z nim przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii w tym tygodniu. W czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował też, że liderzy "siódemki" poparli unijną propozycję zorganizowania konferencji darczyńców, aby skoordynować pomoc dla Ukrainy. Pierwsze spotkanie w tej sprawie miałoby się odbyć już w lipcu, a sama konferencja - przed końcem roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: