Po raz pierwszy od blisko wieku w amerykańskim stanie Wirginia zostanie wykonany wyrok śmierci na kobiecie. Wydarzenie wzbudza dodatkowo emocje, bo skazana Teresa Lewis powinna zostać potraktowana, jako upośledzona umysłowo.
Wszystko zaczęło się w październiku 2002 roku. Julian Lewis i jego syn C.J zostali napadnięci we śnie przez dwóch mężczyzn. Żona Juliana, Teresa wyszła z napaści cało i to ona wezwała pomoc. Zrobiła to jednak po 45 minutach. Kiedy służby porządkowe przyjechały na miejsce, okazało się, że Julian jeszcze żył i zdołał jeszcze oskarżyć Teresę. „Moja żona wie, kto mi to zrobił” – miał powiedzieć Julian.
Kobieta została skazana za zaangażowanie dwóch mężczyzn: 22-letniego wówczas Matthew Shallenbergera i 19-letniego Rodneya Fullera do zabójstwa swoich bliskich. Kobieta miała obiecać spotkanym w supermarkecie mężczyznom podział kilkuset tysięcy dolarów z uzyskanego ubezpieczenia. Obydwaj mężczyźni zostali skazani na dożywotnią karę więzienia.
W czasie procesu kobieta zeznała, że w październiku 2002 roku to ona zostawiła uchylone drzwi domu, tak by mężczyźni mogli wejść do środka. W 2003 roku Teresa Lewis została skazana na karę śmierci.
Wątpliwości w sprawie
W sprawie jest jednak wiele wątpliwości.
Shallenberg popełnił samobójstwo w 2006 roku, jednak trzy lata wcześniej napisał list, w którym miał przyznać, że manipulował Lewis. „Spotkałem Teresę w (sklepie – red.) Walmart w Danville. Od momentu poznania, wiedziałem, że jest kimś, kto może być łatwo zmanipulowany” – napisał w korespondencji. „ Zabójstwo Juliana i Charlesa Lewisów był całkowicie moim pomysłem. Potrzebowałem pieniędzy, a Teresa była łatwym celem”. Shallenberg wyznał, że planował „rozkochać” w sobie Lewis, tak by mieć dostęp do pieniędzy z ubezpieczenia.
Upośledzenie
Innym elementem, który wzbudza wątpliwości jest fakt, że IQ Lewis wynosi niewiele ponad 70. Oznacza to, że kobieta znajduje się na pograniczu prawnej definicji upośledzenia umysłowego. Według przyjaciół, Teresa jest ledwo w stanie sama zrobić zakupy czy gospodarować swoimi pieniędzmi. To poddaje w wątpliwość nakreślenie przez kobietę planu zamordowania swojego męża i syna.
Mimo wątpliwości w najbliższy czwartek Lewis zostanie podany śmiertelny zastrzyk. Kary śmierci wykonywane są na kobietach stosunkowo rzadko – 11 kobiet zostało uśmierconych na 1,2 tys. osób zabitych od czasu przywrócenia kary śmierci w 1976 roku.
Ostatni wyrok na kobiecie wykonano w Wirginii w 1912 roku. W 2002 roku Sąd Najwyższy zakazał wykonywania wyroków śmierci na osobach z niedorozwojem umysłowym.
Źródło: lefigaro.fr, nydailynews.com
Źródło zdjęcia głównego: saveteresalewis.com