Były policjant skazany więzienie w związku z zabójstwem George'a Floyda

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Proces w związku z zabójstwem George'a Floyda
Proces w związku z zabójstwem George'a FloydaReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveProces w związku z zabójstwem George'a Floyda

Były policjant z Minneapolis J. Alexander Kueng został skazany na 3,5 roku więzienia za udział w interwencji wobec George'a Floyda, który zmarł po tym, jak w trakcie tej interwencji inny funkcjonariusz uciskał jego szyję. - Kueng nie był tego dnia po prostu postronnym obserwatorem - argumentował prokurator. Mężczyzna odbywa już inny wyrok wydany przez sąd federalny, także w sprawie zabójstwa Floyda.

Sąd stanowy skazał w piątek na 3,5 roku więzienia byłego policjanta z Minneapolis J. Alexandera Kuenga. Funkcjonariusz klęczał na plecach zatrzymanego George'a Floyda, kiedy inny policjant - Derek Chauvin - uciskał szyję leżącego mężczyzny.

W październiku Kueng przyznał się do pomocy w nieumyślnym spowodowaniu śmierci Floyda. W zamian za to prokuratura odstąpiła od zarzutu pomocy w morderstwie.

Zabójstwo George'a Floyda. Kolejny wyrok

Były funkcjonariusz odbywa już wyrok federalny trzech lat więzienia za naruszenie praw obywatelskich Floyda. Wyrok stanowy i federalny odsiadywał będzie w tym samym czasie.

Alexander Kueng skazany na 3,5 roku więzieniaHennepin County Sheriff's Office

Floyd zmarł 25 maja 2020 roku. Skazany za zabójstwo były policjant Derek Chauvin klęczał na szyi zatrzymanego czarnoskórego mężczyzny w trakcie interwencji przez ponad dziewięć minut. Przedstawiające to zdarzenie nagranie postronnej osoby doprowadziło do wielu protestów w USA i na świecie.

Prokurator o skazanym policjancie: nie był po prostu postronnym obserwatorem

"W ramach porozumienia o przyznaniu się do winy Kueng potwierdził między innymi, że z doświadczenia i szkoleń zdawał sobie sprawę ze znacznego ryzyka, jakie stwarza ucisk skrępowanej osoby będącej w pozycji leżącej" - podała CNBC.

Prokurator Matthew Frank wielokrotnie powtarzał, że Floyd padł ofiarą przestępstwa, a oskarżenie "koncentrowało się na funkcjonariuszach", którzy spowodowali jego śmierć. - Pan Kueng nie był tego dnia po prostu postronnym obserwatorem. Zrobił mniej niż niektórzy z przechodniów usiłujących przyjść z pomocą panu Floydowi - argumentował Frank.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hennepin County Sheriff's Office

Pozostałe wiadomości