"Ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób". Nie będą publikować popularnych książek dla dzieci

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, "Washington Post"

Publikacja sześciu książek jednego z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci w USA, dr. Seussa, została wstrzymana. "Te książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób" - stwierdziło w oświadczeniu Dr. Seuss Enterprises, organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 roku autora ponad 60 książek.

Wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. "And to Think That I Saw It on Mulberry Street", "If I Ran the Zoo", "McElligot’s Pool", "On Beyond Zebra!", "Scrambled Eggs Super!", i "The Cat’s Quizzer". Organizacja przekonuje, że decyzję podjęła po miesiącach dyskusji z panelem ekspertów i specjalistów od edukacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Wstrzymanie sprzedaży tych książek jest tylko częścią naszego zobowiązania i szerszego planu, by zapewnić, że katalog Dr. Seuss Enterprises reprezentuje i wspiera wszystkie społeczności i rodziny" - napisano w komunikacie.

Jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych

Dr. Seuss, a właściwie Theodor Seuss Geisel to jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych, którego książki słynące z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków znane są przez niemal wszystkich Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 milionów egzemplarzy jego książek w ponad 20 językach, w tym po polsku. Jego najpopularniejsze dzieło to "Kot Prot" (ang. "The Cat in the Hat").

Część z jego dzieł doczekała w ostatnich dekadach hollywoodzkich ekranizacji, w tym "Grinch", "Lorax" i "Horton słyszy Ktosia".

W ostatnich latach krytycy zaczęli zwracać uwagę na karykaturalny sposób, w jaki przedstawieni są mniejszości, np. czarnoskórzy czy Azjaci.

Jak podaje "Washington Post", w 2019 roku podczas badania przeprowadzonego przez naukowców Katie Ishizuka i Ramona Stephensa przeanalizowano 50 książek dla dzieci i ponad 2200 postaci stworzonych przez dziesięciolecia przez Dr. Seussa. Odkryto, że "spośród 2 240 (zidentyfikowanych) postaci, jest czterdzieści pięć o innej rasie, co daje 2 procent całkowitej liczby postaci". Spośród tych 45 postaci, 43 wykazywały cechy zachowania lub wygląd, które są zgodne z krzywdzącymi i stereotypowymi wzorcami - stwierdzono.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, "Washington Post"