Szef Pentagonu: Chiny są jedynym rywalem zagrażającym pozycji USA

Źródło:
PAP
Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone
Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone
TVN24
Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone TVN24

Szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał w czwartek Chiny jako jedynego rywala zagrażającego pozycji Stanów Zjednoczonych. Rosja zaś nie jest według niego w stanie stanowić długoterminowego i systemowego wyzwania dla USA. Austin dodał, że priorytetem Waszyngtonu jest obrona właśnie przed zagrożeniami z Chin.

Austin podsumował w ten sposób podczas konferencji prasowej opublikowaną w czwartek odtajnioną wersję Strategii Obrony Narodowej. 80-stronicowy dokument uznaje za najwyższy priorytet "obronę kraju dostosowaną do rosnącego zagrożenia w wielu domenach przez ChRL".

Jak wyjaśnił szef Pentagonu, o ile Chiny są jedynym rywalem USA, który zagraża pozycji Ameryki, o tyle Rosja jest zagrożeniem "ostrym".

- Wybraliśmy to słowo uważnie. W przeciwieństwie do Chin Rosja nie może podtrzymać systemowego wyzwania dla Stanów Zjednoczonych w długim okresie, ale rosyjska agresja stanowi bezpośrednie i ostre zagrożenie dla naszych interesów i wartości - powiedział Austin. Wśród innych priorytetów wymienił modernizację arsenału nuklearnego USA we wszystkich obszarach, a także inwestycje w zdolności w cyberprzestrzeni i kosmosie.

Szef resortu obrony wyraził przy tym pewność, że USA mają odpowiednie siły, by odpowiedzieć na oba wyzwania. Podkreślił też, że dzięki inwestycjom w Europie kraj jest w stanie wysłać na kontynent znaczące siły "bardzo, bardzo szybko".

Strategia Obrony Narodowej USA

W części Strategii Obrony Narodowej poświęconej Europie mowa jest o rozbudowywaniu zdolności obronnych na wschodniej flance NATO, w tym m.in. systemów antydostępowych, oraz o odporności na zagrożenia hybrydowe i cyberataki.

Brak sygnałów o przygotowaniach do użycia broni jądrowej przez Rosję

Pytany o groźby w sprawie użycia broni jądrowej ze strony Rosji, Austin powtórzył, że USA bacznie śledzą ruchy Moskwy w tej sprawie, ale dotąd nie odnotowano żadnych sygnałów świadczących o przygotowaniach do użycia broni jądrowej czy "brudnej bomby". Jak dodał, zagrożenie użyciem broni jądrowej przez Rosję było obecne od samego początku agresji.

"Brudna bomba" to broń masowego rażeniaShutterstock

Austin odmówił spekulacji na temat tego, czy odzyskanie przez Ukrainę wszystkich jej terytoriów jest celem realistycznym. Dodał jednak, iż "bardzo niewielu spodziewało się, że Ukraina znajdzie się w miejscu, w którym jest teraz".

- Jeśli spojrzymy na zdolności, które ma Rosja, które zostały rozmieszczone przeciwko Ukrainie, większość ludzi myślała, że niemożliwe byłoby znaleźć się tu, gdzie dziś jesteśmy. Więc nie chciałbym spekulować, do czego zdolni są Ukraińcy - powiedział. Zaznaczył, że to do Ukrainy należy wyznaczenie celów w jej walce.

Szef Pentagonu o odmowie dostawy rakiet ATACMS Ukrainie

Pytany o odmowę przez USA dostarczania Ukrainie rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, Austin zasugerował, że nie zmieni decyzji w tej sprawie, twierdząc, że Ukraińcy mają w zasięgu posiadanych systemów niemal wszystkie cele, jakie chcieliby razić.

System NASAMS w akcjiKongsberg Defence & Aerospace

- Mają więc to, czego potrzebują, by odnosić sukcesy - powiedział. Dodał, że obecnym priorytetem jest dostarczenie Ukrainie systemów NASAMS, które mają trafić do kraju na początku listopada, oraz innych systemów obrony powietrznej.

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: PAP