Szef BBN Jacek Siewiera po spotkaniach w Waszyngtonie: wszystkie aspekty zdolności obronnych NATO zostały omówione

Źródło:
PAP, TVN24
Siewiera: rozważaliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego
Siewiera: rozważaliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego
TVN24
Siewiera: rozważaliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego TVN24

Szef BBN Jacek Siewiera po spotkaniu z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem poinformował, że omówione zostały "wszystkie aspekty zdolności obronnych NATO", a także kwestie związane z zakupami zbrojeniowymi. Pytany był także o przystąpienie naszego kraju do programu Nuclear Sharing (udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO)

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera na briefingu w Waszyngtonie ocenił, że rozmowy z Jakiem Sullivanem były "ostatnim, najważniejszym spotkaniem w serii spotkań, które zaczęły się już w Polsce", od spotkania z ambasadorem Markiem Brzezinskim.

Siewiera pytany był, czy w rozmowie poruszono temat przystąpienia Polski do programu Nuclear Sharing, czyli udostępniania broni jądrowej w ramach NATO. - Wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego zostały omówione - odpowiedział.

ZOBACZ TEŻ: Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce?

O tym, że Polska jest zainteresowana rozmieszczeniem amerykańskiej broni atomowej w naszym kraju mówił wcześniej prezydencki minister, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Briefing Jacka Siewiery w WaszyngtonieTVN24

"Rozważaliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych"

Szef BBN w Waszyngtonie przekazał, że rozmawiał z doradcą prezydenta Joe Bidena na temat sytuacji na Ukrainie i możliwych scenariuszy. Stwierdził, że choć Rosja w odpowiedzi na ukraińską ofensywę "zdradza skłonności do eskalacji", to odpowiedź na każdy scenariusz będzie zjednoczona.

- Wszystkie scenariusze, które zostały omówione i uzgodnione, zakładają przede wszystkim zgodną i jednoznaczną odpowiedź wszystkich sojuszników. To bardzo istotne - opisał, zauważając przy tym, że Zachód utrzymuje jedność mimo trudnej sytuacji w związku z nadciągającą zimą.

Brudna bomba - element "niebezpiecznej retoryki"

Siewiera potwierdził, że rozmowa dotyczyła również rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej oraz oskarżeń Rosji wobec Ukrainy o planowanie prowokacji z użyciem "brudnej bomby". Ocenił, że Rosja w tej kwestii prowadzi "niebezpieczną retorykę".

- To, co należy podkreślić z całą stanowczością: rozważaliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych Paktu Północnoatlantyckiego, a należy przypomnieć, że ten Pakt jest paktem posiadającym zdolności również odpowiedzi jądrowej. Niemniej jednak wszystkie wysiłki sojuszu obronnego, jakim jest Pakt Północnoatlantycki, ukierunkowane są na deeskalację gróźb w obszarze wykorzystania broni jądrowej - oświadczył.

Briefing Jacka Siewiery w Waszyngtonietwitter.com/PolishEmbassyUS

Jaki sprzęt dla Polski z USA

Szef BBN dodał, że rozmowa dotyczyła również zakupu przez Polskę sprzętu wojskowego z USA, a także pomocy udzielanej Ukrainie, w tym szkolenia w Unii Europejskiej ukraińskich żołnierzy.

- Rozważane są przede wszystkim kwestie dostarczenia sprzętu, który został zakontraktowany, lub co do którego już wstępnie wysłaliśmy zapytanie o jego dostarczenie. Dotyczy to uzbrojenia między innymi czołgów Abrams, czy kolejnej fazy projektu zbrojeniowego "Wisła" z wykorzystaniem systemów Patriot - mówił.

Szef BBN z wizytą w Waszyngtonie

Siewiera zakończył w piątek dwudniową wizytę w Waszyngtonie, podczas której spotkał się też z podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorią Nuland oraz przedstawicielami think-tanków. Była to jego pierwsza wizyta w USA od czasu objęcia funkcji szefa BBN.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PolishEmbassyUS