"Zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla wszystkich i wszędzie". Amerykanie deklarują pomoc

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, Reuters

Pomagając w zakończeniu jednej z najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii ludzkości, możemy raz jeszcze pokazać światu, co potrafią amerykańskie przywództwo i amerykańska pomysłowość - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone "będą działać tak szybko, jak to możliwe", aby pomóc w szczepieniach na koronawirusa poza swoimi granicami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że priorytetem Stanów Zjednoczonych jest walka z epidemią COVID-19 w kraju, ale ten cel zostanie wkrótce osiągnięty. - Wierzymy, że będziemy w stanie zrobić znacznie więcej na tym froncie - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

USA chcą pomóc "zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla wszystkich i wszędzie"

Blinken powiedział, że Waszyngton zdaje sobie sprawę z tego, iż wiele krajów na świecie prosi Stany Zjednoczone, aby zrobiły więcej, by pomóc zwiększyć podaż szczepionek na koronawirusa. Zapewnił, że USA "będą działać tak szybko, jak to możliwe".

- Użyczyliśmy już szczepionek naszym dwóm sąsiadom, Meksykowi i Kanadzie. Będziemy współpracować z globalnymi partnerami w zakresie produkcji i dostaw, aby zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla wszystkich i wszędzie - powiedział.

USA podzielą się szczepionkami z dwoma krajami >>>

- Pomagając w zakończeniu jednej z najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii ludzkości, możemy raz jeszcze pokazać światu, co potrafią amerykańskie przywództwo i amerykańska pomysłowość - dodał.

Gayle Smith na nowo powołanym stanowisku

W poniedziałek sekretarz stanu USA mianował Gayle Smith, która kierowała amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego za czasów prezydenta Baracka Obamy, na nowe stanowisko amerykańskiego koordynatora do spraw globalnej odpowiedzi na COVID-19 i bezpieczeństwa zdrowotnego w Departamencie Stanu.

Blinken powiedział, że Smith ma doświadczenie w zwalczaniu globalnych kryzysów zdrowotnych, malarii, gruźlicy i HIV. Niedawno kierowała ONE Campaign, organizacją działającą na rzecz wyeliminowania do 2030 roku skrajnego ubóstwa i chorób. Wcześniej pomagała koordynować reakcję administracji prezydenta Obamy na epidemię gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Przemawiając po Blinkenie, Smith oceniła, że "dzięki jedności celu, nauki, czujności i przywództwa" świat może prześcignąć każdego wirusa. - Amerykańskie przywództwo jest bardzo potrzebne i jestem przekonana, że możemy stanąć na wysokości zadania - dodała.

Autor:akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości