Ponad dwa razy więcej strzelanin w szkołach rok do roku. Niepokojące dane z USA

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Policja krytykowana za swoje działania w związku ze strzelaniną w szkole w Uvalde
Policja krytykowana za swoje działania w związku ze strzelaniną w szkole w UvaldeReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchivePolicja krytykowana za swoje działania w związku ze strzelaniną w szkole w Uvalde

W amerykańskich szkołach doszło w minionym roku szkolnym do 193 strzelanin - wynika z raportu organizacji pozarządowej Everytown For Gun Safety, który cytuje w piątek dziennik "USA Today". To ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Organizacja Everytown For Gun Safety [z ang. Wszystkie miasta na rzecz bezpieczeństwa broni - przyp. red.] przeanalizowała dane, począwszy od roku szkolnego 2013/2014. Według nich liczba incydentów z bronią w szkołach w USA nigdy wcześniej nie przekroczyła 75 w ciągu roku.

Tymczasem w atakach z bronią palną w szkołach w roku szkolnym 2021/2022 zginęło 59 osób, a 138 zostało rannych - głosi raport organizacji, który jednocześnie nie precyzuje, ile ofiar śmiertelnych to dzieci. Sprawcami większości ataków w szkołach są uczniowie lub byli uczniowie, a broń, którą się posługują, najczęściej znajdują po prostu w domu - ustalili autorzy raportu.

Samochód policyjny (zdjęcie ilustracyjne)Elliott Cowand Jr / Shutterstock.com

Próbne alarmy w szkołach wywołują stany lękowe i depresję

Z badania, które przeprowadziła Everytown For Gun Safety we współpracy z politechniką stanu Georgia (Georgia Institute of Technology) wynika, że próbne alarmy organizowane w szkołach, w której zamaskowani aktorzy odgrywają rolę uzbrojonych napastników, nie pomagają uczniom przygotować się na atak. Powodują za to u nich stany lękowe, stres bądź depresję.

Dzięki zabiegom organizacji od grudnia 2021 roku zarządy szkół w Arizonie, Kalifornii, Kolorado, Oregonie, Teksasie i Vermont wprowadziły przepisy obligujące do informowania rodziców o konieczności bezpiecznego przechowywania broni. "USA Today" podaje, że około 5,2 miliona dzieci w USA żyje w domach, w których mają łatwy dostęp do niezabezpieczonej broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elliott Cowand Jr / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości