Patrioty dla Ukrainy. Blinken ogłosił wielki pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej

Źródło:
Reuters, PAP
Co znalazło się w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy? Relacja korespondenta "Faktów" TVN w USA Marcina Wrony
Co znalazło się w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy? Relacja korespondenta "Faktów" TVN w USA Marcina WronyTVN24
wideo 2/4
Co znalazło się w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy? Relacja korespondenta "Faktów" TVN w USA Marcina WronyTVN24

USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 miliarda dolarów, w tym między innymi, po raz pierwszy, system obrony powietrznej Patriot - poinformował w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Polityk złożył tę deklarację na kilka godzin przed spotkaniem w Waszyngtonie prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Joe Bidena.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

"Zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez prezydenta, zezwalam dziś na nasze dwudzieste ósme, od 21 sierpnia 2021 r., przekazanie amerykańskiej broni i sprzętu dla Ukrainy. Ten pakiet o wartości miliarda dolarów zapewni Ukrainie rozszerzoną obronę powietrzną i zdolności do precyzyjnego uderzenia, a także dodatkowej amunicji i sprzętu, którego Ukraina tak skutecznie używa do obrony na polu walki" - napisał w oświadczeniu Blinken.

"Departament Obrony ogłasza dziś również dodatkowe 850 milionów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy" - dodano. Łącznie USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 miliarda dolarów, w ramach której - po raz pierwszy - znajdzie się system obrony powietrznej Patriot.

"Dzięki temu łączna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy wyniesie bezprecedensową kwotę 21,9 miliarda dolarów od początku istnienia (obecnej - red.) administracji" - czytamy w dalszej części oświadczenia Blinkena.

Systemy obrony powietrznej PatriotU.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Co znalazło się w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy? 

Pentagon poinformował w komunikacie o tym, co szczegółowo znalazło się w pakiecie pomocowym dla Ukrainy. Przekazał, że na część pakietu pochodzącą z magazynów sił zbrojnych USA złoży się m.in.

- bateria systemu obrony powietrznej Patriot wraz z amunicją - dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, - 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, - 30 moździerzy kalibrów 120 mm, 82 mm i 60 mm, - 37 pojazdów opancerzonych Cougar - 120 pojazdów HMMWV (Humvee) - 2,7 tys. granatników - rakiety przeciwradarowe HARM i "precyzyjna amunicja lotnicza" (ta ostatnia pozycja to prawdopodobnie zestawy JDAM, pozwalające na przekonwertowanie zwykłych bomb lotniczych w precyzyjnie naprowadzane pociski) Dodatkowo, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, USA zakupią dla Ukrainy: - 45 tys. sztuk amunicji kalibru 152 mm i 122 mm używanej w systemach produkcji rosyjskiej i sowieckiej - 50 tys. rakiet Grad - 100 tys. sztuk amunicji czołgowej - terminale do komunikacji satelitarnej oraz usługi logistyczne i szkolenia.

System rakietowy Patriot PAP

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Tagi:
Raporty: