Rzecznik Pentagonu o ustanowieniu garnizonu US Army w Polsce

Autor:
tas/tr
Źródło:
PAP
Ćwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 Hellfire
Ćwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 HellfireDVIDSHUB.NET
wideo 2/5
DVIDSHUB.NETĆwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 Hellfire

W marcu zostanie ustanowiony US Army Garrison Poland, jednostka wspierająca obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Niemczech i Włoszech.

Pat Ryder powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że garnizon zostanie ustanowiony, by "spełnić wymagania misji, ulepszyć zdolności dowodzenia i kierowania i zarządzać wysuniętymi placówkami w Polsce".

Jednostka ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w Polsce i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Niemczech i Włoszech.

Żołnierze USA w ŻaganiuPhoto by Sgt. Thomas Mort, 358th Public Affairs Detachment

Efekt decyzji Bidena

Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze przydzieleni do służby w Polsce na stałe. Służą w ramach wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu US Army w Poznaniu w kompleksie nazwanym Camp Kościuszko.

Ustanowienie stałego dowództwa i garnizonu jest efektem decyzji prezydenta Bidena podjętej w czerwcu 2022 roku podczas szczytu NATO w Madrycie.

Wojska USA w EuropiePAP - Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Photo by Sgt. Thomas Mort, 358th Public Affairs Detachment

Pozostałe wiadomości