Po tygodniach negocjacji demokraci i republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu na obronność, który powinien obowiązywać od 16 grudnia. Izba Reprezentantów USA przyjęła w czwartek projekt ustawy w tej sprawie. Przewidziany w niej budżet jest rekordowo wysoki i wynosi blisko 858 miliardów dolarów. To pozwoli na gigantyczne zakupy sprzętu dla amerykańskich sił zbrojnych, którego zapasy mogą wymagać uzupełnienia z powodu wsparcia uzbrojeniem Ukrainy zmagającej się z rosyjską inwazją.
Izba Reprezentantów przyjęła kompromisową wersję ustawy o budżecie obronnym (National Defense Authorization Act), która co roku określa ramy dla finansowej polityki Pentagonu. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 350 do 80. To znacznie więcej niż wymagana większość 2/3, potrzebna do tego, by przesłać projekt pod obrady Senatu.
Oczekuje się, że Senat uchwali NDAA w przyszłym tygodniu, a następnie wyśle ją po podpis do Białego Domu.
Nowy budżet powinien obowiązywać od 16 grudnia.
Co zawiera projekt ustawy budżetowej?
Projekt National Defense Authorization Act jest owocem negocjacji między politykami obydwu partii w obydwu izbach Kongresu. Uzgodniona kwota 857,9 miliarda dolarów jest o 45 miliardów większa niż ta, o którą pierwotnie wnioskował prezydent USA Joe Biden.
Projekt ustawy liczący ponad 4 tysiące stron skupia się na kluczowych kwestiach obrony USA, w tym "strategicznej rywalizacji z Chinami i Rosją, przełomowych technologiach, takich jak broń hipersoniczna, sztuczna inteligencja, 5G i komputery kwantowe".
W części wydatków poświęconych Europie i Ukrainie projekt przewiduje przeznaczenie 4,6 miliarda dolarów na projekty w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative, EDI), programu mającego wzmocnić i zwiększyć gotowość na wschodniej flance NATO.
Zakłada też nałożenie na Pentagon obowiązku przygotowania w ciągu sześciu miesięcy raportu na temat "wykonalności i zasadności relokacji znaczących jednostek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych" do państw wschodniej flanki NATO.
800 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy
NDAA zawiera również zapisy o przeznaczeniu 800 milionów dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują sprzęt wojskowy dla Ukrainy. To kwota o 500 milionów dolarów wyższa od pierwotnego wniosku prezydenta. Jest to też osobna kwota od dodatkowych 37,7 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy, o które Biden zwrócił się do Kongresu prezydent w listopadzie. Ta ustawa ma być poddana pod głosowanie oddzielnie.
Projekt przewiduje też przeznaczenie 11,5 miliarda dolarów w ramach programu Pacific Deterrence Initiative (PDI) na wzmocnienie siły USA i sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku, a także wygospodarowanie 10 miliardów dolarów na współpracę wojskową z Tajwanem.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Photo by Staff Sgt. Jerreht Harris, United States Air Forces Central/DVIDS