Wraca John Kerry, wywiadem pokieruje kobieta. Na nich stawia Biden

TVN24 | Świat

Autor:
akw,
mart/kg,
mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił w poniedziałek kandydatów na najważniejsze stanowiska w swojej przyszłej administracji. W składzie znalazł się między innymi były sekretarz stanu John Kerry oraz były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy Antony Blinken.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W poniedziałek Joe Biden przedstawił pierwsze personalia w swojej przyszłej administracji. Znalazł się tam Antony Blinken (były zastępca doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy), Alejandro Mayorkas (adwokat, były zastępca sekretarza bezpieczeństwa krajowego ), Avril Haines (była zastępca doradcy Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego), Linda Thomas-Greenfield (dyplomatka, była ambasador w Liberii), Jake Sullivan (były doradca w departamencie stanu) oraz John Kerry (były sekretarz stanu).

Pierwsi członkowie administracji Joe Bidena:

Antony Blinken - sekretarz stanu Alejandro Mayorkas - sekretarz bezpieczeństwa krajowego (pierwszy imigrant i Latynos na tym stanowisku) Avril Haines - dyrektor wywiadu narodowego (pierwsza kobieta na tym stanowisku) Linda Thomas-Greenfield - ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Jake Sullivan - doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Kerry - specjalny pełnomocnik ds. klimatu

Kim są ludzie Bidena?

Media amerykańskie zwracają uwagę na fakt, że nazwisko Blinkena, byłego zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i byłego zastępcy sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy pojawiło się jako pierwsze, gdy chodzi o kandydatury do przyszłego gabinetu. Może to świadczyć o priorytetach Bidena - zaznaczają.

58-letni Antony Blinken to polityk i funkcjonariusz państwowy z długim stażem, także długoletni bliski znajomy Bidena. W latach 2013-2015 był zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego a w latach 2015-2017 zastępcą sekretarza stanu w administracji demokratycznego prezydenta Baracka Obamy. Wcześniej pracował m. in. w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych i w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu (2002-2008). Był też członkiem ekipy Obamy i Bidena przejmującej władzę po wyborach w 2008 r. Po przegranej demokratycznej kandydatki do prezydentury Hillary Clinton w 2016 r., Blinken był jednym z założycieli WestExec Advisors, waszyngtońskiej firmy konsultingowej doradzającej korporacjom w kwestiach zagrożeń geopolitycznych.

Funkcję sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Biden chce powierzyć Alejandro Mayorkasowi. W latach 2013–2016 zajmował stanowisko zastępcy sekretarza w tym resorcie, wcześniej był szefem Amerykańskiej Służby ds. Obywatelstwa i Imigracji (USCIS). Jeśli zostanie zatwierdzony, będzie pierwszym imigrantem z Kuby kierującym tym departamentem odpowiedzialnym m.in. za wdrażanie i zarządzanie polityką imigracyjną. Rodzice Mayorkasa przybyli do USA, gdy ten miał rok, z Hawany, jako przedstawiciele tamtejszej społeczności żydowskiej.

Avril Haines ma być pierwszą kobietą-dyrektorem wywiadu narodowego nadzorującego wszystkie służby wywiadowcze w USA. Służyła w administracji Baracka Obamy jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i zastępca dyrektora CIA.

Na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przewidziany jest Jake Sullivan. Był on starszym doradcą rządu ds. negocjacji nuklearnych w Iranie jak też zastępcą asystenta prezydenta Obamy i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Bidena.

Afroamerykanka Linda Thomas-Greenfield ma zostać ambasadorem USA przy ONZ. Biden zamierza przywrócić temu stanowisku status urzędu wchodzącego w skład gabinetu. Thomas-Greenfield była najwyższą rangą amerykańską pracowniczką służby dyplomatycznej, nadzorującą sprawy afrykańskie w ekipie prezydenta Obamy.

Były sekretarz stanu Obamy, wieloletni senator z Massachusetts i weteran wojny w Wietnamie John Kerry ma objąć funkcję specjalnego wysłannika prezydenta do spraw klimatu. Będzie też zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Niektóre nominacje prezydenckie wymagają zatwierdzenia przez Senat Stanów Zjednoczonych, dotyczy to np. stanowiska sekretarza skarbu. Kandydatów na swoich współpracowników mają też ogłosić wkrótce wiceprezydent-elekt Kamala Harris oraz przyszła Pierwsza Dama USA, Jill Biden.

Autor:akw, mart/kg, mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP