USA: ponad pół miliarda dla ofiar księży pedofilów

 
TVN24księża pedofile to poważny problem dla Kościoła w USA

Rekordowa sumę zapłaci rzymskokatolicka archidiecezja Los Angeles za molestowanie. Łącznie 660 mln zł trafi do blisko 500 osób, które jako dzieci padły ofiarą księży pedofilów.

Archidiecezja zawarła ugodę z grupą osób, które utrzymują, że doświadczyły molestowania ze strony duchownych dzięki temu najpewniej uniknie procesu. Proces w tej sprawie ruszyłby w poniedziałek. Adwokaci stron zwrócą się w poniedziałek do sądu o zaakceptowanie porozumienia.

Kwota odszkodowań będzie największą sumą wypłaconą przez Kościół rzymskokatolicki w USA w historii skandali na tle seksualnym z udziałem duchownych. Adwokat archidiecezji J. Michael Hennigan powiedział, że większość tej sumy pochodzić będzie ze środków kościelnych, pewną część wyłożą także firmy ubezpieczeniowe i zakony. Poszkodowani otrzymają od 100 tys. do 4 mln. USD.

Według Hennigana, wypłata odszkodowań ma nastąpić do końca tego roku, a więc przed pielgrzymką do USA papieża Benedykta XVI, zaplanowaną na 2008 rok.

Afery seksualne związane z księżmi pedofilami wstrząsają kościół katolicki w USA od 2002 kiedy wyszło na jaw, że wysoko postawieni hierarchowie kościelni w tym kardynał Bostonu Bernard Law starali się tuszować przypadki pedofili. Kapłani podejrzewani o pedofilię byli po cichu usuwani z macierzystych parafii. Nie stawiano im publicznych zarzutów, nie byli potępiani przez kościół.

ma

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości