Strategiczny dialog Polski i USA. "Niezachwiane zobowiązanie", wsparcie Ukrainy i współpraca

Autor:
akr/adso
Źródło:
tvn24.pl
Przydacz o sesji Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego w Warszawie
Przydacz o sesji Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego w Warszawie
TVN24
TVN24Wiceminister Przydacz o sesji Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego w Warszawie

"Brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę wywiera olbrzymi wpływ na wspólnotę transatlantycką i dała początek wielu negatywnym zjawiskom w skali globalnej" - napisało MSZ w oświadczeniu po tegorocznej edycji rozmów strategicznych Polski i USA. Jak dodano, oba kraje "potwierdziły niezachwiane zobowiązanie do obrony każdego skrawka terytorium NATO". Bilateralne rozmowy dotyczyły też relacji gospodarczych, bezpieczeństwa energetycznego i praw człowieka. Komunikat po sesji wydał również Departament Stanu USA.

Departament Stanu USA i Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydały w piątek wspólne oświadczenie z okazji 14. sesji polsko-amerykańskiego Dialogu Strategicznego, która odbyła się w Warszawie w czwartek, 2 lutego.

Polska i USA o "największym zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa"

Sesja - jak czytamy w informacji na stronie polskiego MSZ - została zwołana "dokładnie rok po poprzednim spotkaniu w Waszyngtonie i niemal rok od rozpoczęcia przez Rosję brutalnej napaści na Ukrainę, która stanowi największe zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej".

"Brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę wywiera olbrzymi wpływ na wspólnotę transatlantycką i dała początek wielu negatywnym zjawiskom w skali globalnej. Naruszając fundamentalne wartości i zasady porządku międzynarodowego Rosja dobitnie dowiodła, że nie może być traktowana jako przewidywalny partner i musi ponieść konsekwencje poprzez doznanie strategicznej porażki" - przekazano.

Oceniono również, że "Białoruś, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna i Iran powinny natychmiast zaprzestać wspierania Rosji". "Jesteśmy też zaniepokojeni powtarzającymi się publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz Chińskiej Republiki Ludowej i wzywamy Chiny do niewzmacniania fałszywej narracji Kremla" - oświadczył polski resort dyplomacji.

Poparcie dla zaostrzenia sankcji wobec Rosji

"Polska i Stany Zjednoczone ponownie podkreśliły, że Rosja musi wycofać się z terytorium Ukrainy w jej uznawanych międzynarodowo granicach. Wyraziliśmy zamiar dalszej ścisłej współpracy na rzecz wsparcia prawa Ukrainy do prowadzenia wojny obronnej przeciw atakowi ze strony Rosji. Będziemy zapewniali Ukrainie niezbędną pomoc wojskową i humanitarną oraz współdziałali na rzecz obrony i odbudowy Ukrainy. Potwierdzamy też nasze wspólne zobowiązanie - także w ramach mechanizmów, takich jak grupa G7+ - do uzupełniania braków w ukraińskiej krytycznej infrastrukturze energetycznej" - przekazano dalej.

Zapewniono też, że oba kraje "będą się w dalszym ciągu konsultowały co do przyjmowania kolejnych obostrzeń względem Rosji i Białorusi, zarówno bilateralnie, jak i w ramach formatów takich jak G7+". "Będziemy też w sposób zdeterminowany i konsekwentny wzmacniać sankcje, aż do momentu, w którym Rosja zaniecha dalszej agresji i wycofa swoje wojska z terytorium Ukrainy" - oznajmiono, dodając, że "poprzez wprowadzanie dalszych środków ograniczających i zapewnienie ich skutecznego egzekwowania powinniśmy udowodnić Rosji i innym potencjalnym agresorom, że rozpoczynanie wojen jest nie tylko złem w sensie moralnym, ale też pociąga za sobą bardzo surowe, gospodarcze konsekwencje".

"Niezachwiane zobowiązanie do obrony każdego skrawka terytorium NATO"

W oświadczeniu podano, iż dialog staretgiczny między USA i Polską "skupia się także na wspólnocie wartości i interesów dodatkowo wzmacniających silną, stabilną i wielowymiarową współpracę dwustronną między Polską i Stanami Zjednoczonymi".

"W ramach grup roboczych Dialogu omawiane były kwestie regionalnego i kolektywnego bezpieczeństwa, zagadnienia współpracy polityczno-militarnej, bezpieczeństwa energetycznego, w tym zmian klimatu, współpracy w obszarze energetyki jądrowej, współpracy gospodarczej, w tym w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także wzmacnianie demokratycznych wartości i instytucji w Europie i Eurazji" - czytamy.

"Polska i Stany Zjednoczone potwierdziły niezachwiane zobowiązanie do obrony każdego skrawka terytorium NATO. W oczekiwaniu na następny Szczyt NATO w Wilnie, w lipcu 2023 r., obie strony potwierdzają jedność Sojuszu w obliczu brutalnej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie" - oświadczono.

Kwestie gospodarcze i energetyczne wśród tematów rozmowy

Zapewniono również o sile i stabilności partnerstwa handlowego i gospodarczego. "Polska i Stany Zjednoczone dążą do usprawnienia łańcuchów dostaw w kluczowych sektorach gospodarki, do wzmacniania współpracy energetycznej i technologicznej i do zwiększania skali dwustronnej i transatlantyckiej wymiany handlowej" - poinformowało ministerstwo. Przekazało, że z amerykańskim partnerem mówiono też zacieśnienie współpracy w obszarze wysokich technologii.

"Uczestnicy Dialogu rozmawiali także nt. bieżących zagadnień z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz konieczności przejścia na czyste i odnawialne źródła energii. Polska i Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować współpracę na rzecz dalszej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy i, w szerszym zakresie, zredukowania jej zależności od paliw z Rosji. Partnerzy potwierdzili gotowość do dalszej współpracy celem rozwoju sektora cywilnej energetyki jądrowej, zarówno w zakresie budowy dużych elektrowni atomowych w Polsce, jak i wdrażania technologii mniejszych reaktorów modułowych" - czytamy dalej.

"Polska i Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie w ochronę i promocję praw człowieka"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało ponadto, iż "Polska i Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie w ochronę i promocję praw człowieka oraz systemu ochrony praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, zwłaszcza w kontekście 75. rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka".

"Strony powtórzyły też zobowiązanie do dalszej współpracy na rzecz poprawy przestrzegania praw człowieka na świecie, zapobiegania i powstrzymywania naruszeń i nadużyć oraz pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy się ich dopuszczają" - uzupełniono.

Przedstawiciele Polski i USA rozmawiali także na temat Indo-Pacyfiku i wyzwań dla tego regionu.

"Obie strony wyraziły zdecydowaną potrzebę i wolę dalszego pogłębiania strategicznego partnerstwa poprzez organizację kolejnych edycji Dialogu zarówno za rok, jak i w kolejnych latach. Następna sesja odbędzie się w Waszyngtonie w 2024 r." - podsumowano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łucja Czubak/MSZ

Pozostałe wiadomości