USA. Pociąg wykoleił się i stanął w ogniu. Ewakuowano mieszkańców

Źródło:
Reuters, CNN

Przy granicy stanów Ohio i Pensylwania w piątek wieczorem wykoleił się pociąg, po czym zajął się ogniem - poinformowały lokalne media. W akcję gaśniczą zaangażowanych jest ponad 50 jednostek straży pożarnej oraz innych służb ratunkowych. Ewakuowano okolicznych mieszkańców.

Na opublikowanych w mediach społecznościowych zdjęciach z wypadku w East Palestine, miasta na północny zachód od Pittsburgha, widać płonące wagony oraz unoszący się dym.

Nikt nie odniósł obrażeń na skutek wypadku - przekazał burmistrz East Palestine Trent Conaway podczas piątkowej konferencji prasowej. W akcję ratunkową zaangażowanych jest ponad 50 jednostek straży pożarnej oraz innych służb ratunkowych

Władze ogłosiły także na terenie miejscowości stan wyjątkowy, powołując się na zagrożenie związane z "wykolejeniem się pociągu z niebezpiecznymi materiałami". Niektóre wagony wciąż płoną. Akcję strażaków utrudniają niskie temperatury, zamarza woda w samochodach pożarniczych.

Jedna z największych kolei towarowych w Ameryce Norfolk Southern potwierdziła w sobotę, że z ponad 100 wagonów, 20 przewoziło niebezpieczne materiały. Niektóre z nich są łatwopalne i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

Norfolk Southern "działa w ścisłej koordynacji z lokalnymi służbami ratowniczymi, jednocześnie mobilizując własne zespoły" - przekazał rzecznik firmy w oświadczeniu przesłanym agencji Reuters pocztą elektroniczną. Przedstawiciel firmy kolejowej nie odpowiedział na pytania dotyczące tego, co spowodowało wykolejenie.

"Wiele dni może upłynąć zanim wszystko zostanie uporządkowane i ludzie będą w stanie wrócić do swoich domów. A potem jeszcze nastąpi proces usuwania wagonów, które są uszkodzone" - cytuje lokalna telewizja WTAE eksperta ds. bezpieczeństwa Michaela Callanana.

Ewakuowano mieszkańców

Urzędnicy wydali nakaz schronienia się na miejscu dla całego miasta liczącego około 5000 mieszkańców, podczas gdy nakaz ewakuacji obowiązuję w promieniu mili (1,6 km) od miejsca zdarzenia. Burmistrz Conaway dodał, że nie wie, kiedy te regulacje zostaną zniesione.

Otwarto dwie stacje ewakuacyjne, aby zapewnić schronienie mieszkańcom, a Czerwony Krzyż został powiadomiony - powiedział Conaway.

Pociąg przewoził towary z Madison w stanie Illinois do Conway w Pensylwanii.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: Reuters, CNN