Układ z Iranem nadal obowiązuje, ale USA nakładają kolejne sankcje

[object Object]
USA nałożyły na Iran nowe sankcjeGoogle Earth
wideo 2/18

Administracja prezydenta Donalda Trumpa nakłada kolejne sankcje na Iran ze względu na jego program budowy pocisków balistycznych oraz przyczynianie się do wzrostu napięć w regionie, jednak porozumienie nuklearne pozostaje w mocy - poinformował we wtorek resort finansów USA.

Sankcje nie są związane z irańskim programem nuklearnym. "Iran, poza kwestią nuklearną, prowadzi nadal szkodliwe działania", które stawiają pod znakiem zapytania jego starania o "pokój i bezpieczeństwo" - wyjaśnił Departament Stanu. Wezwał też Teheran do uwolnienia "niesprawiedliwie zatrzymanych obywateli USA".

W kogo uderzą sankcje

Resort finansów podał w komunikacie, że sankcje obejmą 18 podmiotów, w tym grupy, osoby i firmy, które wspierają "nielegalne podmioty w Iranie lub transgraniczną działalność przestępczą". Restrykcje zostały nałożone w związku z wspieraniem sił zbrojnych Iranu lub Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej poprzez budowę lub dostarczanie dronów, sprzętu wojskowego, łodzi, czy komponentów elektronicznych - wyjaśnia ministerstwo. Sankcje są wymierzone również w podmioty odpowiedzialne za "za kradzież amerykańskich i zachodnich programów (informatycznych)", które zostały sprzedane irańskiemu rządowi. Departament Stanu wskazał też, że sankcjami objęte są dwie irańskie organizacje, które zaangażowane są w tamtejszy program budowy pocisków balistycznych. Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział, że nowe sankcje "to jasny sygnał, że Stany Zjednoczone nie mogą i nie będą tolerować prowokacyjnych i destabilizujących poczynań Iranu".

Sprzeczne sygnały

Decyzję o nowych retorsjach wobec Teheranu Waszyngton ogłosił zaledwie parę godzin po tym, jak Biały Dom poinformował, że Iran stosuje się do wymogów międzynarodowego porozumienia nuklearnego. Oznacza to, że administracja Trumpa chce zamanifestować swe "twarde stanowisko wobec Iranu", choć układ z Teheranem pozostaje w mocy - podkreśla AP. W poniedziałek wieczorem rzecznik Białego Domu Sean Spicer przypomniał dziennikarzom, że Trump wielokrotnie nazwał porozumienie nuklearne z Iranem "złym układem". W maju senacka komisja spraw zagranicznych przegłosowała ustawę, która zezwala prezydentowi Trumpowi na nałożenie nowych sankcji na Iran. Trump już w czasie swej kampanii wyborczej krytykował porozumienie z Iranem. Ze względu na oficjalne oświadczenie Departamentu Stanu, że Teheran stosuje się do warunków umowy w sprawie jego programu nuklearnego, Biały Dom zasygnalizował jedynie we wtorek swe niezadowolenie z tego układu: wysokiej rangi przedstawiciel rządu powiedział, że prezydent, sekretarz stanu USA Rex Tillerson "i cała administracja oceniają, że Iran w sposób niekwestionowany nie realizuje ducha" tego porozumienia - podaje AP. Już w poniedziałek szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że Teheran "otrzymuje sprzeczne sygnały" od Waszyngtonu i w związku z tym "nie wie, w jaki sposób je interpretować".

Porozumienie

Międzynarodowy układ z Iranem ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Teheran utrzymuje, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić broń jądrową i zapewnia, że żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciw innemu krajowi.

Autor: /ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Apcbg, Gemeinfrei

Tagi:
Raporty: