Pokazano najnowocześniejszy bombowiec świata. B-21 Raider ma zapewnić USA globalną przewagę

Autor:
mm
Źródło:
Northrop Grumman, Reuters, Voice of America, CNN, tvn24.pl
Nowy bombowiec strategiczny wygląda bardzo podobnie do B-2
Nowy bombowiec strategiczny wygląda bardzo podobnie do B-2Northrop Grumman
wideo 2/5
Northrop GrummanNowy bombowiec strategiczny będzie wyglądał bardzo podobnie do B-2

Siły Powietrzne USA w piątek wieczorem po raz pierwszy zaprezentowały najnowocześniejszy bombowiec na świecie B-21 Raider. Pierwsza maszyna szóstej generacji, nazywana czasem "czarnym bombowcem", ma zapewnić USA utrzymanie globalnej przewagi w powietrzu. Co wiadomo o objętym jak dotąd tajemnicą B-21? Jakie znaczenie będzie miało wejście do służby pierwszego od ponad 30 lat nowego typu amerykańskiego bombowca?

US Air Force oraz koncern Northrop Grumman 2 grudnia wieczorem (w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego) w Palmdale w Kalifornii po raz pierwszy uchyliły rąbka tajemnicy i zaprezentowały B-21 Raider. To samolot, na którym oprzeć się ma cała nowa flota strategicznych bombowców USA. Do jej powstania potrzebna była m.in. rozbudowa słynnej tajnej bazy wojskowej Strefa 51 (formalnie Groom Lake) w Nevadzie, a ponieważ początkowo projekt finansowany był z niejawnego, tzw. czarnego budżetu Pentagonu, potocznie nazywano go także "czarnym bombowcem". Dotąd nie zdradzono nawet szczegółów jego wyglądu - udostępniane były jedynie artystyczne wizje oraz fotografia maszyny przykrytej szczelnie płótnem.

Northrop Grumman zaprezentował najnowocześniejszy bombowiec świata B-21 Raidernorthropgrumman.com

B-21 Raider

Prezentacja nowego samolotu budziła niemałe emocje na całym świecie. To pierwszy od 1988 roku nowy amerykański bombowiec. Program jego budowy jest jednym z najważniejszych w amerykańskich siłach zbrojnych i od początku praktycznie nie notuje żadnych opóźnień, co jest niezwykle rzadko spotykane w dużych i tak zaawansowanych programach zbrojeniowych.

B-21 Raider ma być najnowocześniejszym bombowcem na świecie, trudno wykrywalnym przez radary (stealth) i zdolnym do przenoszenia wszelkiego rodzaju bomb i pocisków w dowolne miejsce na świecie. Zaprojektowany w układzie latającego skrzydła wizualnie przypomina inny cud techniki, który dotychczas był dumą lotnictwa USA - bombowiec B-2.

Northrop Grumman zaprezentował najnowocześniejszy bombowiec świata B-21 RaiderNorthrop Grumman

Pierwszy bombowiec szóstej generacji

B-21 Raider przedstawiany jest jako pierwszy na świecie bombowiec szóstej generacji - żadne inne państwo nie jest nawet bliskie opracowania własnej maszyny tego typu. Producent zapewnia, że szczególny nacisk położono na parametr stealth, czyli maksymalne zmniejszenie wykrywalności lecącego samolotu m.in. przez radary. Z powodu objęcia programu tajemnicą nie są udzielane żadne szczegółowe informacje na temat nowych zastosowanych materiałów i rozwiązań, Amerykanie twierdzą jednak, że osiągnięty postęp jest bardzo duży. - Jeśli mówimy o wykrywalności (B-21), to jest to niesamowicie niska wykrywalność - zapewnia cytowana przez amerykańskie media Kathy Warden, dyrektor wykonawcza w Northrop Grumman. - Usłyszysz go, ale naprawdę go nie zobaczysz - podkreśliła.

Zdolność do niewykrywalnego przez wroga przemieszczania się ma być jednym z fundamentów skuteczności nowego bombowca. Jego zadaniem będzie "pokonanie najlepszej obrony przeciwlotniczej by wykonać precyzyjne uderzenia w dowolnym miejscu na świecie". Mówiąc inaczej przełomowość B-21 Raider ma polegać na tym, że bombowce te mają niezauważone przedostać się przez wrogie systemy radarowe i obrony powietrznej, zaatakować najbardziej wrażliwe wrogie cele naziemne i podziemne, a następnie niepostrzeżenie wycofać się.

Takie zdolności B-21 mają zapewnić USA utrzymanie przewagi powietrznej nad wszystkimi potencjalnymi przeciwnikami na czele z Chinami, które również inwestują olbrzymie środki w modernizację swoich sił zbrojnych. - Potrzebowaliśmy nowego bombowca na XXI wiek, który umożliwi nam mierzenie się ze znacznie bardziej skomplikowanymi zagrożeniami, takimi jak zagrożenia, których pewnego dnia spodziewamy się ze strony Chin i Rosji - w 2015 roku mówiła Deborah Lee James reprezentująca siły powietrzne USA. - B-21 jest wytrzymalszy i może sprostać tym znacznie trudniejszym zagrożeniom - podkreślała przy okazji podpisywania kontraktu na budowę nowej maszyny.

Northrop Grumman zaprezentuje najnowocześniejszy bombowiec świata B-21 RaiderNorthrop Grumman

Według Northrop Grumman nowy bombowiec jest przy tym "cyfrowy" i wykorzystujący technologię chmury. Ma to lepiej przygotować go do szybko zmieniającego się charakteru wyzwań, z którymi będzie musiał się mierzyć w kolejnych dekadach. "Od pierwszego dnia B-21 był projektowany do możliwości błyskawicznego ulepszania", zapewnia producent. W przeciwieństwie do innych samolotów modernizowanie B-21 ma bowiem nie wymagać czasochłonnego wycofywania go i wymiany całych segmentów maszyny. Zamiast tego bombowiec ma być przystosowany do modernizowania za pomocą wszechstronnych aktualizacji oprogramowania. Maszyna ma być także zdolna do łączenia się z innymi samolotami i integracji z różnymi systemami uzbrojenia, również tymi, które dopiero powstaną w przyszłości.

Najnowocześniejszy bombowiec na świecie

Każdy z planowanych co najmniej 100 B-21 Raider kosztować będzie około 750 mln dolarów, czyli znacznie mniej niż używane obecnie najbardziej zaawansowane amerykańskie bombowce B-2. Supernowoczesne B-21 mają stopniowo zastępować służące obecnie bombowce B-1 oraz B-2. Sześć pierwszych maszyn znajduje się obecnie na różnych etapach montażu. Pierwszy lot B-21 Raider ma mieć miejsce w połowie 2023 roku, zaś do służby ma zacząć wchodzić w 2026 lub 2027 roku.

Northrop Grumman zaprezentuje najnowocześniejszy bombowiec świata B-21 RaiderNorthrop Grumman

Autor:mm

Źródło: Northrop Grumman, Reuters, Voice of America, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Northrop Grumman

Pozostałe wiadomości