Nagrodę Pulitzera za artykuły na temat szturmu na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku otrzymał "Washington Post". Dziennik "New York Times" nagrodzono z kolei za teksty na temat ofiar cywilnym amerykańskich ataków w Syrii, Iraku i Afganistanie. W czasie przyznawania tegorocznych nagród jury złożyło hołd ukraińskim dziennikarzom za "odwagę, wytrwałość i oddanie" pracy podczas wojny.
Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych, "Washington Post" otrzymał w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej. Gazeta została wyróżniona za artykuły na temat zamieszek na Kapitolu, do których doszło 6 stycznia 2021 roku.
Dziennik "New York Times" został nagrodzony w kategorii wiadomości międzynarodowych za teksty o cywilnych ofiarach amerykańskich ataków lotniczych w Syrii, Iraku i Afganistanie. W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono dziennik "The Tampa Bay Times" za artykuł na temat fabryki zatruwającej otoczenie ołowiem.
Nagrodę za najlepsze zdjęcia newsowe otrzymał fotoreporter i korespondent "Los Angeles Times" za prace ukazujące zajęcie Kabulu przez talibów. Agencja Reutera został nagrodzona w kategorii fotografii reportażowej, za zdjęcia ukazujące skutki pandemii Covid-19 w Indiach.
Dziennikarskie nagrody ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz.
W tegorocznej edycji jury złożyło hołd ukraińskim dziennikarzom za "odwagę, wytrwałość i oddanie" pracy podczas wojny.
Szturm na Kapitol
6 stycznia tłum zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zaatakował budynek Kongresu w Waszyngtonie. Zamieszki, które wybuchły wówczas na Kapitolu, kosztowały życie pięciu osób, w tym policjanta. Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty kilkuset osobom, biorącym udział w szturmie na symbol amerykańskiej dyplomacji. Wśród aresztowanych są członkowie prawicowych bojówek, w tym Oath Keepers (Strażników Przysięgi).
Do ataku doszło w momencie, gdy kongresmeni zebrali się na Kapitolu, by potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena nad Trumpem, utrzymującym - mimo braku dowodów - że przegrał prezydenturę z powodu fałszerstw wyborczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Hengge/Shutterstock.com