Lockheed Martin zwiększy produkcję F-16. "Nie można winić Ukraińców za to, że chcą otrzymać kolejne systemy"

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP
Amerykańskie myśliwce F-16
Amerykańskie myśliwce F-16DVIDSHUB
wideo 2/3
DVIDSHUBAmerykańskie myśliwce F-16

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zamierza zwiększyć produkcję samolotów F-16 w swojej fabryce w Karolinie Północnej, by móc uzupełnić zasoby krajów, które zdecydują się wysłać myśliwce na Ukrainę - powiedział dziennikowi "Financial Times" dyrektor operacyjny spółki Frank St. John. Dodał, że w sprawie toczy się "wiele rozmów".

"Zamierzamy zwiększyć produkcję F-16 w Greenville, by dotrzeć do punktu, w którym będziemy mogli uzupełnić dość sprawnie zapasy jakichkolwiek krajów, które zdecydują się na transfery, by pomóc (Ukrainie) w obecnym konflikcie" - powiedział St. John, cytowany przez "FT". Dodał przy tym, że choć spółka nie jest bezpośrednio zaangażowana w te dyskusje, w sprawie toczy się wiele rozmów.

W środę pytany o sprawę ewentualnego przekazania F-16 rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby stwierdził, że "nie można winić Ukraińców" za to, że chcą otrzymać kolejne systemy i dodał, że USA są w stałym kontakcie z Kijowem co do jego potrzeb. Dostaw F-16 nie wykluczył też szef holenderskiego MSZ Wopke Hoekstra.

Relacja na żywo: 337. dzień inwazji Rosji na Ukrainę

F-16Photo by Staff Sgt. Andrew Lee/2D Audiovisual Squadron/DVIDS

Nowa linia produkcyjna F-16

Lockheed Martin już w ubiegłym roku otworzył w Greenville w Karolinie Południowej nową linię produkcyjną F-16, montującą najnowszą wersję samolotu, Block 70/72. Podawano wówczas, że fabryka ma wytworzyć co najmniej 128 samolotów do końca dekady, a zamówiły je między innymi Bahrajn, Słowacja, Bułgaria i Tajwan.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Staff Sgt. Andrew Lee/2D Audiovisual Squadron/DVIDS

Pozostałe wiadomości