Rosja chce utworzyć 27 kolonii karnych na okupowanych terenach Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Czwartek jest 337. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Rosyjski rząd wydał rozporządzenie, które przewiduje utworzenie na okupowanych terenach Ukrainy 27 kolonii karnych. Najwięcej, bo aż 13, powstać ma w obwodzie donieckim - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Jak przekazał, dokument ukazał się w poniedziałek. Wcześniej rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty podał, że agresor wciąż ponosi ogromne straty w rejonie Bachmutu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:29

  W Primorsku, w obwodzie leningradzkim, z dziedzińca dawnego kościoła luterańskiego usunięte zostały kamienne płyty upamiętniające fińskich bohaterów wojennych walczących z Sowietami w wojnie zimowej oraz u boku III Rzeszy w wojnie kontynuacyjnej. Rosyjskie władze uznały ich za "nazistów".

 • 4:10

  Światło nadziei i pokoju dla Ukrainy przekazano z Jasnej Góry podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. W najbliższą sobotę symboliczny ogień trafi w ręce metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, skąd światło zostanie rozesłane w różne strony Ukrainy.

 • 2:53

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:22

  Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

  Szef państwa zaznaczył, że 26 stycznia dzięki dostarczonym Ukrainie systemom obrony powietrznej i profesjonalizmowi ukraińskich żołnierzy udało się zestrzelić większość rosyjskich rakiet i irańskich dronów. – To co najmniej setki uratowanych istnień ludzkich i dziesiątki obiektów zachowanej infrastruktury – podkreślił prezydent.

 • 1:03

 • 0:06

  Mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, drugi dżentelmen Douglas Emhoff, przyleciał w czwartek do Krakowa. W sobotę Emhoff odwiedzi Fabrykę Emalii Oskara Schindlera i Muzeum Galicja – tu weźmie udział w okrągłym stole poświęconym tematyce antysemityzmu i tolerancji. Następnie uda się do centrum dla ukraińskich uchodźców, uruchomionego przez UNHCR (biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców).

 • 21:50

  W Mikołajowie, na południu Ukrainy zorganizowano punkty pomocowe, w których bezpłatnie rozdawana jest m.in. żywność dla miejscowej ludności. - Nie ma chleba i nie wiadomo kiedy będzie. Ludzie stoją w kolejce od szóstej rano. Powiedzieli, że może chleb będzie o godz. 12. Już jest dwunasta, a chleba nie ma. Połowy ludzi też nie ma, porozchodzili się - żaliła się jedna z mieszkanek, rozmawiając z fotoreporterem PAP Leszkiem Szymańskim.

  Jak podkreślił gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, do Mikołajowa powoli wracają mieszkańcy, choć - jak przyznał - sytuacja jest nadal mało stabilna. - Miasto zaatakowano dwa razy - 8 i 31 grudnia minionego roku. Ukraińcy, to naród twardych ludzi, którzy nie chcą mieszkać nigdzie indziej, niż u siebie w domu, dlatego masowo wracają do kraju, nawet nie patrząc na to, że sytuacja jest nadal mało stabilna - powiedział.

  29 marca ub.r. w wyniku rosyjskiego ostrzału i uderzenia rakiety w 9-kondygnacyjny budynek, w którym mieści się obwodowa administracja państwowa i rada obwodowa Mikołajowa, zniszczona została środkowa część budynku. Zginęło wtedy 37 osób. Usuwanie gruzów i poszukiwanie ciał zmarłych trwało kilka dni. W dniu ataku Kima nie było w budynku, co uratowało mu życie.

  Rozmawiając z fotoreporterem PAP, Kim zaznaczył, że od 11 listopada do miasta wróciło 50 tys. ludzi i tyle samo do obwodu Mikołajowskiego. - Największym problemem jest zawieszenie broni, żeby wykluczyć zagrożenie militarne i nasze zwycięstwo - zaznaczył.

  Jego zdaniem, brakuje pracy dla ludności cywilnej wracającej do miasta. - Ludzie wracają, muszą gdzieś pracować, a u nas duży biznes albo został zniszczony, albo przeniósł się do innych miast w trakcie tych wojennych miesięcy - powiedział.

  Natalia, administratorka jednego z budynków mieszkalnych, zniszczonych w wyniku rosyjskiego ostrzału, podkreśliła, że przed wojną w bloku mieszkało około 300-350 osób. - Blok liczy 119 mieszkań. Na początku wojny dużo ludzi wyjechało, ale teraz powoli wracają. Obecnie 35-38 mieszkań jest już zajętych, są tam też dzieci - zauważyła.

  Dodała, że po wybuchu 23 października został uszkodzony system ogrzewania, mieszczący się na dachu budynku. - Będziemy też prosić władze o pomoc w podłączeniu bloku do bezpośredniego ogrzewania gazowego. Jedna firma zgodziła się na ulgowych warunkach naprawić to ogrzewanie. Cały czas dogrzewamy się elektrycznymi grzejnikami - powiedziała.

  - Mieszkają tu ludzie, którym nie brakuje odwagi. Wracają, remontują swoje mieszkania, wstawiają okna i drzwi - podsumowała Natalia.

 • 21:47

  "Wróg nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia infrastruktury krytycznej naszego państwa, uderza w obiekty cywilne i domy ludności cywilnej. Utrzymuje się zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi na całym terytorium Ukrainy" - poinformował wieczorem w mediach społecznościowych sztab generalny armii Ukrainy.

  Według strony ukraińskiej Rosja w ciągu ostatniego dnia przeprowadziła 37 nalotów. Najeźdźcy wystrzelili także 59 pocisków, z których 47 zostało zniszczonych przez ukraińską obronę. Zdarzają się trafienia w obiekty cywilne, są ofiary wśród ludności cywilnej. Agresorzy przeprowadzili także 53 ataki za pomocą wyrzutni MLRS.

  Ukraiński sztab poinformował także, że agresor, pomimo znacznych strat, kontynuuje ofensywę na osi Bachmut-Nowopawłowka.

  Sztab generalny przedstawił także ukraińskie działanie ofensywne. "W ciągu dnia Siły Powietrzne Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziły osiem uderzeń na miejsca koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego przeciwnika oraz uderzenie na pozycję przeciwlotniczego kompleksu rakietowego" - zakomunikowano.

 • 21:05

  Zamierzamy pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams - powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy. Singh nie odpowiedziała na pytanie PAP, czy produkcja czołgów dla Ukrainy wpłynie na termin dostaw podobnych wozów dla Polski.

  - Naszą intencją jest pozyskanie nowych czołgów. Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, albo będzie jakaś zmiana, z pewnością damy wam znać - powiedziała Singh podczas konferencji prasowej, w odpowiedzi na pytanie PAP o dostawy czołgów Abrams na Ukrainę i ewentualny ich wpływ na produkcję maszyn dla Polski. Odmówiła podania szczegółów technicznych czołgów poza podaniem, że będzie to wariant M1A2, nowszy wobec pierwotnej wersji czołgu (M1A1).

  Pytana przez PAP o to, czy produkcja nowych Abramsów dla Ukrainy może zająć lata - rozpoczęcie dostaw dla Polski planowane jest na 2025 r. - rzeczniczka stwierdziła, że nie zna terminarza, ale dostarczenie czołgów na Ukrainę zajmie miesiące.

  Dodała też, że świadczy to o długoterminowym zobowiązaniu wobec obronności Ukrainy.

  - Nie wiemy, kiedy zakończy się ta wojna (...) może potrwać do końca roku, może trwać latami. Więc to jest wysłanie sygnału, że nasi sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w naszym wsparciu dla Ukrainy - powiedziała.

  Odrzuciła też sugestie, że decyzja o dostawach Abramsów była symbolicznym krokiem, mającym "odblokować" wysłanie czołgów Leopard przez Niemcy i sojuszników.

  - Absolutnie nie sądzę, że batalion Abramsów danych Ukrainie jest symboliczny. To rzeczywista zdolność, która z pewnością da Ukrainie przewagę - oceniła.

 • 20:53

  "Ukraińcy sygnalizowali zamiar przeprowadzenia operacji ofensywnych w okresie zimowym, ale brak pomocy ze strony państw Zachodu sprawił, że nie mieli zdolności do podjęcia takich działań" - powiedział Newsweekowi George Barros, analityk Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

 • 20:39

  Według portalu Politco europejscy politycy na razie są zgodni, że Zachód będzie chciał najpierw wyczerpać wszystkie inne opcje wsparcia powietrznego Ukrainy, w tym poprzez drony szturmowe i być może pociski dalekiego zasięgu. Portal przypomina jednak, że w lipcu ub.r. Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich myśliwców, a w październiku Ukraina ogłosiła, że wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do szkolenia na zachodnich samolotach bojowych.

  W sierpniu z kolei Colin Kahl, podsekretarz ds. polityki obronnej USA, mówił dziennikarzom, że "nie jest wykluczone, iż w przyszłości zachodnie samoloty mogą być częścią zestawu” broni dostarczanej Ukrainie.

  Politico przywołuje też opinie ekspertów wojskowych, według których wysłanie Kijowowi amerykańskich F-15 i F-16 jest mało prawdopodobne, bowiem te samoloty wymagają posiadania długich, wysokiej jakości pasów startowych, których na Ukrainie nie ma. Zatem bardziej odpowiednie byłyby F-18 lub szwedzkie Gripeny, jednak minister obrony Szwecji Pal Jonson powiedział w środę, że Szwecja "nie ma w planach natychmiastowego wysłania Gripenów na Ukrainę".

 • 20:39

 • 20:38

  Trwają dyskusje na temat dostarczenia Kijowowi nowoczesnych myśliwców, pomimo obaw Zachodu o eskalację wojny na Ukrainie - pisze portal Politico. Według jednego z zachodnich dyplomatów dostarczenie tego typu samolotów na Ukrainę jest "tylko kwestią czasu".

  Abramsy i Leopardy mają trafić na linię ukraińskiego frontu po miesiącach sprzeczek między zachodnimi sojusznikami, a planiści wojskowi w Kijowie za następny logiczny krok w ich wysiłkach na rzecz odparcia rosyjskich najeźdźców uważają dostarczenie Ukrainie nowoczesnych myśliwców - podkreśla Politico.

  Portal zauważa, że rozmowy z zachodnimi wojskowymi i dyplomatami potwierdzają, iż wewnętrzna debata na temat zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce już się toczy, a forsowana jest ona przez ukraińskich przywódców wspieranych przez państwa bałtyckie.

  "Następnym naturalnym krokiem powinny być myśliwce" - cytuje Politico dyplomatę z północnoeuropejskiego kraju.

  Według portalu debata na temat myśliwców dla Ukrainy prawdopodobnie okaże się jeszcze bardziej kontrowersyjna, niż spór o zaopatrzenie jej w czołgi. W Europie wielu dyplomatów twierdzi, że ich rządy nie uważają już tego pomysłu za nierealny, ale obawy przed eskalacją pozostają wysokie.

  "Nie będzie dostaw myśliwców na Ukrainę - przypomina portal słowa niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. - Zostało to wyjaśnione bardzo wcześnie, w tym przez prezydenta USA". Mimo to, jak wskazuje Politico, na kolejnym szczycie w Ramstein w przyszłym miesiącu może być omawiana kwestia dostarczenia Ukrainie myśliwców, ale jedynie w kontekście takiej ewentualnej pilnej potrzeby w przyszłości.

  Według innego dyplomaty, cytowanego przez portal, dostawa samolotów na Ukrainę jest "tylko kwestią czasu". "Wiele krajów na Zachodzie uważa, że gdybyśmy dostarczyli Ukrainie cały sprzęt, o który nas prosiła w pierwszej fazie wojny, nastąpiłaby silna reakcja Rosji, w tym nuklearna".

  Rozmówca Politico podkreślił, że stopniowe podejmowanie decyzji o wzmacnianiu siły militarnej Ukrainy, to proces, który można nazwać "przyzwyczajaniem Putina". "Strategia polegała na powolnym, ale stałym trendzie wzrostowym wsparcia zachodniego, od przeciwpancernych javelinów i mobilnych systemów obrony powietrznej, takich jak Stingery, po HIMARS-y, a ostatnio pociski ziemia-powietrze Patriot, czołgi i pojazdy opancerzone" - mówił dyplomata.

 • 20:27

  Dowódcy rosyjskich wojsk na Ukrainie próbują za wszelką cenę ukryć ogromne straty osobowe, dlatego za linią frontu przemieszcza się około pięciu mobilnych krematoriów. Ciała poległych żołnierzy są tam spalane bez wcześniejszej identyfikacji - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane wywiadu wojskowego.

  "W ten sposób rosyjskie dowództwo (...) kontynuuje tradycyjną praktykę pozbawiania rodzin zmarłych świadczeń (pieniężnych) i odszkodowań, tak reklamowanych przez kremlowską propagandę" - napisała Malar na Telegramie.

  Ганна Маляр

  ☝️За даними Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО): враховуючи катастрофічну ситуацію, що склалась, противник активно використовує мобільні крематорії. Зокрема, в тилу передових позицій окупантів відмічається постійне переміщення близько п’яти таких крематоріїв. Кремації відбуваються без будь-якої ідентифікації та обліку тіл померлих окупантів. Таким чином російське командування приховує величезні втрати особового складу та продовжує застосовувати традиційну російську практику позбавлення сімей загиблих пільг та компенсацій, розрекламованих російською пропагандою.

  Pierwsze doniesienia o mobilnych krematoriach, znajdujących się na wyposażeniu rosyjskich wojsk, pojawiły się jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętą 24 lutego 2022 roku. Kilka dni wcześniej brytyjski minister obrony Ben Wallace ostrzegał, że jeśli Kreml zaatakuje sąsiedni kraj, to krematoria mogą być używane przez agresora do ukrywania własnych strat osobowych.

  - Tym z was, którzy służyli w wojsku i byli żołnierzami, świadomość, że krematoria toczą się za wami, byś mógł wyparować, jeśli zginiesz w bitwie, prawdopodobnie mówi wszystko, czego potrzebujecie wiedzieć o rosyjskim reżimie - oceniał wówczas Wallace.

  W kwietniu ubiegłego roku ukraińskie władze alarmowały, że okupanci używają mobilnych krematoriów także do spopielania zwłok cywilów, którzy zginęli w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

 • 19:58

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) rozważa wieloletni program pomocy dla Ukrainy wart 16 miliardów dolarów. Jego wdrożenie zależy między innymi od poparcia tego projektu przez państwa G7 oraz innych kredytodawców Kijowa - podaje Bloomberg, powołując się na źródła.

  Implementacja tego programu wymagałaby zmodyfikowania zasad udzielania kredytów przez MFW, zaś ukraiński rząd musiałby się zobowiązać do wprowadzenia w życie określonej polityki - wyjaśnia Bloomberg.

  Jeżeli ten pakiet pomocowy, obliczony na trzy lub cztery lata, zostanie zaaprobowany, to w pierwszym roku Fundusz wypłaci Ukrainie od 5 mld do 7 mld dol.

  Jest szansa, że program ten zostanie zatwierdzony pod koniec marca, a wtedy pierwsza transza pomocy finansowej może zostać wypłacona już w kwietniu - mówią rozmówcy Bloomberga.

  W odpowiedzi na pytania agencji Fundusz wydał komunikat, w którym, nie podając szczegółów napisał, że "pozostaje głęboko zaangażowany" na Ukrainie, a dalsza współpraca może "utorować drogę do pełnego programu (pomocowego - red.)".

  Jeżeli plan ten nie uzyska poparcia państw członkowskich MFW, to Fundusz może wesprzeć Kijów sumą 1,3 mld dol. z programu Szybkich Instrumentów Finansowych - uważa dwóch rozmówców Bloomberga.

  W grudniu MFW ocenił, że potrzeby Ukrainy dotyczące zewnętrznego finansowania wyniosą w tym roku co najmniej 39,5 mld dol. Kijów będzie też potrzebował prawdopodobnie około 8 mld dol. dodatkowych funduszy na naprawę krytycznej infrastruktury.

  Bank centralny Ukrainy poinformował w czwartek, że oczekuje, iż wzrost gospodarczy kraju wyniesie w tym roku 0,3 proc., a w roku ubiegłym spadek PKB sięgnął 30,3 proc.

 • 19:46

 • 19:45

  Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna przybyła w czwartek do Odessy. - Minął rok, odkąd Rosja rozpoczęła wojnę (...). To, co widzieliśmy dzisiaj rano, podczas ataków na ukraińską infrastrukturę, to nie jest prowadzenie wojny, lecz dopuszczanie się zbrodni wojennych - powiedziała szefowa francuskiej dyplomacji, która dotarła do Odessy tuż po rosyjskim ostrzale regionu, który spowodował przerwy w dostawach prądu do miasta.

  Jak napisała AFP, minister ma rozmawiać na temat potrzeb Ukraińców, dotyczących pomocy militarnej i spotkać się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą, zaś podróż Colonny ma służyć zacieśnieniu więzi między Paryżem a Kijowem.

  Podczas spotkania z Kułebą Colonna będzie rozmawiać o francuskiej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Jak pisze AFP, dyskusja ta będzie też zapewne dotyczyć ewentualnego przekazania francuskich czołgów Leclerc.

 • 19:36

  Kanada przekaże Ukrainie w najbliższych tygodniach cztery czołgi Leopard 2 z uzbrojenia swojej armii – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand.

  - Te cztery czołgi są przygotowane do walki - powiedziała podczas konferencji prasowej, dodając, że Kanada wyśle również "pewną liczbę" personelu wojskowego, który pomoże ukraińskim żołnierzom w uzyskaniu niezbędnych umiejętności. - Choć dziś ogłaszam przekazanie czterech czołgów, ta liczba może wzrosnąć - podkreśliła Anand.

 • 19:25

  Czołgi Leopard typu 2A4, które Hiszpania wyśle Ukrainie, już wkrótce zostaną naprawione - poinformowała w czwartek minister obrony Margarita Robles w rozmowie z TVE.

  - Czołgi długi czas nie były używane i stoją w bazie. Wyselekcjonujemy te, które po naprawie będzie można uruchomić i przekażemy je Ukrainie - wyjaśniała hiszpańska minister.

  Zastrzegła, iż "proces dostawy może potrwać kilka miesięcy". Dodała, że "kursy szkoleniowe zabiorą od 2 do 2,5 miesięcy". Jej zdaniem "nie chodzi tylko o przekazanie czołgów", bo "trzeba także przeszkolić personel, aby wiedział, jak się z nimi obchodzić, co nie jest łatwe".

 • 19:15

  "Będą organizowane działania, których głównym celem jest zbieranie informacji o obywatelach Ukrainy mieszkających obecnie na terytorium Polski" - informuje rzekomo polski minister spraw wewnętrznych i administracji. Pismo jest fałszywką rozpowszechnianą teraz w internecie. I kolejnym przykładem dezinformacji wymierzonej w relacje polsko-ukraińskie.

  Sprawę opisał Konkret24. Czytaj więcej >>>

 • 19:03

  Politico donosi, że Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki. Według portalu problemem może być jednak czas dostaw, bo fabryka Abramsów w Ohio jest zajęta wytwarzaniem pojazdów M1A2 dla Polski i Tajwanu.

 • 18:54

  W poniedziałek rząd Federacji Rosyjskiej wydał rozporządzenie, które przewiduje utworzenie na podbitych terenach Ukrainy 27 kolonii karnych. Najwięcej, bo aż 13, powstać ma w obwodzie donieckim - ujawnił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Zgodnie z aktem prawnym podpisanym przez premiera Rosji Michaiła Miszustina, siedem kolonii karnych powstanie na okupowanych terenach obwodu ługańskiego, natomiast po trzy - na Chersońszczyźnie i w obwodzie zaporoskim.

  Mieszkańcy ziem kontrolowanych przez wroga, którzy są uprowadzani przez rosyjskich funkcjonariuszy, trafiają do różnego rodzaju "piwnic", mieszczących się najczęściej w budynkach dawnych szkół czy pensjonatów. Takie miejsca pełnią obecnie rolę "więzień".

 • 18:45

  Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek dodatkowe sankcje na rosyjską prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera oraz osoby i podmioty z nią związane. Obejmą między innymi "kluczową infrastrukturę", producentów broni i osoby kierujące okupowanymi terenami Ukrainy z nadania agresora. Amerykańskie władze poszerzyły też dotychczasowe sankcje wobec najemniczej formacji, którą uznano za "istotną międzynarodową organizację przestępczą".

 • 18:36

 • 18:30

 • 18:26

  Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie podzespoły elektroniczne. Dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji - ujawnił niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

 • 18:15

  Stany Zjednoczone chcą, aby samoloty pasażerskie amerykańskiej produkcji przestały latać na tureckich połączeniach z Rosją. Waszyngton wywiera w tej sprawie naciski na Ankarę, próbując w ten sposób wyegzekwować sankcje, nałożone na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - informuje w czwartek "Wall Street Journal".

 • 17:59

  Ukraińskie Kościoły popierają wysyłanie broni na Ukrainę - taka deklaracja została złożona w czwartek w Rzymie podczas konferencji prasowej przedstawicieli Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, którzy złożyli w tych dniach wizytę w Watykanie i spotkali się z papieżem Franciszkiem.

  "Jeśli wiecie, jak zatrzymać rosyjskie czołgi bez broni, będziemy wam wdzięczni" za sugestie - powiedział dziennikarzom arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie Światosław Szewczuk.

 • 17:46

  Władze rosyjskie uznały w czwartek SIA Medusa Project, wydawcę niezależnego portalu Meduza, za "organizację niepożądaną", co w praktyce równa się zakazowi działalności tego serwisu informacyjnego w Rosji - podaje Agencja Reutera.

  Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez prokuraturę generalną w Moskwie Meduza "zagraża fundamentom porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwu Rosji". Każdy, kto współpracuje z portalem, może również stanąć przed sądem, zagrożony wysoką grzywną lub karą więzienia. Zgodnie z rosyjskim prawem organizacja uznana za "niepożądaną" zobowiązana jest do przerwania działań na terenie Rosji.

 • 17:29

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wahał się, czy dostarczyć Ukrainie Leopardy, wystawił na próbę wspólny front państw NATO wobec agresji ze strony Rosji. Nie służyło to nikomu poza Kremlem. Berlin ocenia jednak, że odniósł dyplomatyczne zwycięstwo - pisze "Economist".

 • 17:13

  Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością. Szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

  "Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii.

 • 16:53

  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło w czwartek rezolucję, popierającą ściganie zbrodni przeciwko Ukrainie, popełnionych zarówno przez przywódców wojskowych i politycznych Rosji, jak też Białorusi - poinformowano na stronie ZPRE.

  ZPRE w rezolucji "Prawne i humanitarne aspekty agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę" opowiada się za utworzeniem specjalnego trybunału zarówno dla prezydenta Rosji Władimira Putina, jak i dla przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Za przyjęciem dokumentu głosowało 100 deputowanych, jeden wstrzymał się od głosu.

 • 16:36

  Mychajło Szamanow z Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej oświadczył z kolei, że w rosyjskich atakach zginął jeden cywilny mieszkaniec Kijowa, zaś dwie osoby zostały ranne. Poinformował, że nocne naloty Rosjan z użyciem dronów skończyły się ich zestrzeleniem, natomiast straty przyniosły ataki z użyciem pocisków rakietowych w godzinach porannych.

  - W granicach Kijowa odnotowano około 20 rakiet i wszystkie one również zostały zestrzelone. Niestety, nie obeszło się bez ofiar. W wyniku upadku części rakiety zginął 55-letni mężczyzna, a dwie inne osoby zostały ranne. Infrastruktura Kijowa pracuje obecnie jak zwykle, wróg nie osiągnął swoich celów – podkreślił Szamanow.

 • 16:26

  11 osób zabitych i 11 rannych - to bilans zmasowanych ataków przeciwko Ukrainie, przeprowadzonych w czwartek przez wojska Rosji z użyciem pocisków rakietowych i dronów – poinformował oficer prasowy ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ołeksandr Chorunży.

  "Wybuchły dwa pożary, uszkodzono 35 budynków, m.in. domy prywatne i bloki w obwodzie kijowskim" – powiedział przedstawiciel DSNS, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Chorunży wyjaśnił, że efektem "terrorystycznych ataków Federacji Rosyjskiej" były uderzenia w 11 obwodach Ukrainy.

  Inormację o ofiarach opublikował też resort obrony.

 • 16:18

  Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zamierza zwiększyć produkcję samolotów F-16 w swojej fabryce w Karolinie Północnej, by móc uzupełnić zasoby krajów wysyłających samoloty na Ukrainę - powiedział dziennikowi "Financial Times" dyrektor operacyjny spółki Frank St. John. Dodał, że w sprawie toczy się "wiele rozmów".

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 16:14

  Ekspert wojskowy prof. Carlo Masala (Uniwersytet Bundeswehry w Monachium) jest zdania, że Rosja mogłaby zmienić z tego powodu swoje plany wojenne.

  "Rosjanie mogliby przyspieszyć swoją wiosenną ofensywę, a teraz próbować zyskać jak najwięcej w Donbasie" – przypuszcza i podkreśla, że minie trochę czasu, zanim czołgi Leopard pojawią się na polu bitwy.

  Od miesięcy spekuluje się, jak Putin zamierza wykorzystać żołnierzy, stacjonujących na Białorusi. "Jedną z opcji byłoby jednoczesne wysłanie sił rosyjskich z Białorusi na Ukrainę. Nie po to, by przeprowadzić kolejny atak na Kijów, ale by związać siły ukraińskie na granicy ukraińsko-białoruskiej. Tych sił brakowałoby wtedy na południowej i wschodniej Ukrainie" – mówi Masala.

 • 16:02

  Zgoda kanclerza Olafa Scholza (SPD) dla wysłania Ukrainie czołgów sprawiła, że stał się on największym wrogiem Władimira Putina. Wcześniej przez wiele dni rosyjska propaganda wychwalała politykę Niemiec, których rząd odmawiał wysłania czołgów na Ukrainę – pisze w czwartek portal dziennika "Bild" i analizuje, jakie mogą być kolejne kroki Putina.

  "Rosyjscy eksperci wojskowi wyrażają poważne zaniepokojenie, ponieważ niemieckie czołgi są znacznie lepsze niż rosyjskie. Kreml oświadczył w czwartek, że zachodnie dostawy czołgów to 'bezpośredni udział' w konflikcie. Poinformował o tym rzecznik Putina Dmitrij Pieskow" – opisuje "Bild".

 • 15:48

  Resort obrony Ukrainy poinformował na Twitterze, że od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę co najmniej 459 dzieci w Ukrainie zostało zabitych, a 917 zostało rannych.

 • 15:34

  Norweskie władze poinformowały o zaoferowaniu Ukrainie specjalistycznych szkoleń dla ukraińskich żołnierzy na terytorium Norwegii. Pierwszy z kursów ma rozpocząć się wiosną, kolejne turnusy potrwają do końca 2023 roku.

  Jak podkreślił minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram, szkolenia obejmą snajperów, młodszych oficerów, a także medyków.

 • 15:22

  Chalk wyraził też zadowolenie z zapowiedzi władz Niemiec i USA, że wyślą swoje czołgi na Ukrainę. - Nasza zjednoczona determinacja może i okaże się decydująca. W 2023 roku jesteśmy bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - podkreślił.

  Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zapowiedział, że przekaże Ukrainie czołgi zachodniej produkcji. Premier Rishi Sunak powiedział o tym prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu w rozmowie telefonicznej 14 stycznia.

 • 15:15

  Oczekuję, że Wielka Brytania rozpocznie w przyszłym tygodniu w poniedziałek szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i naprawy wysyłanych do tego kraju czołgów Challenger 2, zaś celem jest, by same czołgi dotarły przed końcem marca - ogłosił w czwartek wiceminister obrony Alex Chalk.

  Zapewnił, że niezależnie od decyzji o przekazaniu czołgów, Wielka Brytania będzie nadal dostarczać Ukrainie inny sprzęt wojskowy. - Wyposażenie Ukrainy, by wypchnęła Rosję ze swojego terytorium jest równie ważne, jak wyposażenie ich w celu obrony tego, co już mają. Razem będziemy nadal wspierać Ukrainę, aby przejść od odpierania sił rosyjskich do wypędzania ich z ukraińskiej ziemi - powiedział.

 • 15:04

  Rosyjskie siły okupacyjne wciąż ponoszą ogromne straty w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  Przypomniał, że w ciągu minionej doby rosyjska armia straciła na tym odcinku 600-700 żołnierzy, czyli prawie batalion.

  Czerewaty powiedział też, że kierunek bachmucki pozostaje jednym z "najgorętszych" na froncie, gdzie ciągle toczą się ciężkie walki.

 • 14:59

  Wielka Brytania rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i naprawy wysyłanych do tego kraju czołgów Challenger 2, zaś celem jest, by same czołgi dotarły przed końcem marca - ogłosił wiceminister obrony Alex Chalk.

  - Od teraz do tego momentu będzie naprawdę znaczący program szkoleń, nie tylko dla załóg czołgów, które mają obsługiwać ten pojazd, ale także dla tych, którzy będą odpowiedzialni za jego utrzymywanie - dodał.

 • 14:49

  Rosyjskie siły nie stworzyły jak dotąd dużego zgrupowania uderzeniowego, które mogłoby rozpocząć ofensywę na szeroką skalę w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - oświadczył pułkownik Jewhen Jerin, rzecznik ukraińskich wojsk walczących na tym odcinku frontu.

  Według Jerina większe zagrożenie stanowią obecnie lotniska wojskowe wroga na okupowanym Krymie, które są wykorzystywane do przeprowadzania ataków rakietowych na terytorium Ukrainy, a także jako miejsce lądowań samolotów transportowych, przewożących żołnierzy i uzbrojenie.

 • 14:36

  Rosyjskie siły okupacyjne zaatakowały wieś Oczeretyne w obwodzie donieckim. W wyniku ataku zginęły dwie osoby - poinformowały lokalne władze.

  "Rosjanie zaatakowali wieś z użyciem artylerii, co najmniej trzy domy zostały zniszczone. Skrupulatnie dokumentujemy zbrodnie rosyjskiej armii okupacyjnej na naszej ziemi" - napisał na kanale Telegram Pawło Kyryłenko, szef obwodu donieckiego.

 • 14:23

  Podczas rosyjskiego zmasowanego ataku siły ukraińskie zestrzeliły 23 rosyjskie pociski manewrujące, wystrzelone na obwody mikołajowski, chersoński i odeski - poinformował Witalij Kim, szef mikołajowskiej obwodowej administracji.

 • 13:52

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył w czwartek, że drony i pociski, których Rosjanie użyli w porannych ostrzałach przeciwko Ukrainie, trafiły w stacje elektroenergetyczne, jednak stan systemu energetycznego kraju jest pod kontrolą.

  Głównym celem ostrzału były obiekty energetyczne, zamiarem Rosjan jest "pozbawienie Ukraińców światła i ogrzewania" - napisał Szmyhal na serwisie Telegram. Poinformował, że "trafione zostały podstacje", jednak "sytuacja w systemie energetycznym jest pod kontrolą".

 • 13:51

  Mieszkańcy Kijowa chronili się przed kolejnym zmasowanym rosyjskim atakiem rakietowym w metrze.

 • 13:31

  Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału z systemów rakietowych S-300, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek w pobliżu Zaporoża - poinformowała prokuratura generalna w Kijowie.

  Celem ataku wroga był obiekt infrastruktury krytycznej. Na terenie zakładów wybuchł pożar, który został ugaszony w godzinach porannych. Około godz. 10 (godz. 9 w Polsce), gdy na miejscu zdarzenia trwała akcja poszukiwawczo-ratunkowa, rosyjskie wojska dokonały kolejnego ostrzału. Konsekwencje powtórnego uderzenia nie są jeszcze znane - podano w komunikacie prokuratury.

 • 13:17

  Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna przyjechała w czwartek do Odessy, by zademonstrować poparcie dla suwerenności Ukrainy, o czym poinformowała we wpisie na Twitterze.

  Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba - jak podała agencja Ukrinform - podziękował Colonnie za odwagę, mówiąc o znaczeniu partnerstwa ukraińsko-francuskiego dla powstrzymania rosyjskiej agresji i przywrócenia pokoju.

  Colonna ma spotkać się z Kułebą w celu omówienia pomocy humanitarnej i wojskowej. Dyskusja prawdopodobnie obejmie też pytanie, czy Francja jest gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leclerc po tym, jak Stany Zjednoczone i Niemcy zobowiązały się wysłać swoje czołgi, otwierając drzwi innym sojusznikom - podała agencja Reutera.

 • 13:10

 • 12:54

  Rozmowy pokojowe z Rosją, dopóki na jej czele stoi Władimir Putin, są bezcelowe i nie ma nawet pewności, czy to on podejmuje w tym kraju decyzje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z telewizją Sky News.

  Pytany przez brytyjską stację, czy spotkanie twarzą w twarz z Putinem pomogłoby rozwiązać konflikt, Zełenski stwierdził: "Nie jestem tym zainteresowany. Nie interesują mnie spotkania, nie interesują mnie rozmowy. Dlaczego? Ponieważ mieliśmy spotkanie z nim w formacie normandzkim, to było przed inwazją na pełną skalę. Widziałem człowieka, który mówił jedno, a potem robił drugie".

 • 12:46

  Ukraina potrzebuje broni dalszego zasięgu, by nie pozwolić Rosji na wzmocnienie swoich pozycji na linii frontu – oświadczył przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Wadym Skibicki w wywiadzie dla CNN.

  Wskazał, że Rosja przerzuca obecnie siły i sprzęt z własnego terytorium m.in. przez Krym do regionów na południu Ukrainy.

  - Obecnie rosyjskie składy broni położone są w odległości 80-120 km od linii frontu i aby je atakować, Ukraina potrzebuje artylerii o dalszym zasięgu – wyjaśnił Skibicki.

 • 12:33

  Kijów otrzyma czołgi Leopard 2 "do końca pierwszego kwartału" – poinformował minister obrony Niemiec Boris Pistorius w trakcie wizytacji wojsk w Saksonii-Anhalcie.

  Zapytany, czy to wystarczający czas, aby udało się wzmocnić ukraińską armię przed spodziewaną rosyjską ofensywą wiosenną, minister stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą stanie się to "w odpowiednim czasie".

 • 11:40

  Czwartkowy zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę to reakcja Moskwy na decyzje państw Zachodu w sprawie przekazania czołgów ukraińskim siłom zbrojnym – oświadczył ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Matti Maasikas.

  "Przewidywalna reakcja na wczorajsze decyzje w sprawie czołgów – fala pocisków wystrzelonych przez państwo agresora, w tym na Kijów" – napisał dyplomata na Twitterze. "Cała delegacja Unii Europejskiej w Ukrainie znajduje się w schronach, kontynuując pracę na rzecz relacji UE-Ukraina oraz zwycięstwa Ukrainy" – dodał.

 • 11:21

  Funkcjonariusze organów ścigania znaleźli fragmenty rosyjskich rakiet w kilku miejscach w obwodzie kijowskim. Trwa dokumentacja kolejnej zbrodni agresora - poinformował szef tamtejszej policji Andrij Nebytow na kanale Telegram.

  Zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach.

 • 10:51

  Decyzje Zachodu o przekazaniu Ukrainie czołgów są ważne dla obronności i wyzwolenia okupowanych przez Rosję terytoriów. Szkoda jednak, że ich podjęcie zajęło tak dużo czasu – powiedziała PAP deputowana do Rady Najwyższej, była wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

  Mykyta Poturajew z rządzącej prezydenckiej partii Sługa Narodu dodał, że Ukraina docenia decyzje w sprawie czołgów i czeka na podobne kroki w sprawie dostarczenia samolotów. - W wygraniu wojny pomoże nam cały kompleks uzbrojenia, w tym broń dalekiego zasięgu oraz lotnictwo, którego na razie nie dostajemy – stwierdził.

 • 10:03

  Rosja może rotacyjnie przerzucać na Białoruś kolejne jednostki wojskowe, by tam ich nowo zmobilizowany personel przechodził przeszkolenie przed rozmieszczeniem na Ukrainie - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przekazał, że Rosja prawdopodobnie zakończyła na Białorusi szkolenie 2. Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, które było prowadzone od jesieni 2022 roku.

  Większość tej dywizji została przeniesiona z powrotem do Rosji, zanim prawie na pewno zostanie ponownie skierowana do działań w Ukrainie. Jest ona elementem 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej i poniosła duże straty w początkowych fazach konfliktu - dodało ministerstwo.

 • 9:51

  Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku na stolicę zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

  Pociski spadły w rejonie hołosijiwskim.

 • 9:40

  W obwodzie odeskim zostały uszkodzone dwa obiekty infrastruktury energetycznej - poinformowały tamtejsze władze. Nie ma doniesień o ofiarach.

 • 9:28

  Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował o wybuchu w stolicy. Zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach.

  O głośnej eksplozji w stolicy Ukrainy informuje także agencja Reutera.

  Wcześniej władze Kijowa podały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 15 pocisków manewrujących odpalonych przez siły rosyjskie na to miasto, ale zagrożenie nie minęło.

 • 9:01

  Polska była głównym lobbystą, który próbował przekonać niechętny Berlin do wysłania niemieckich czołgów na Ukrainę i upoważnienia do tego innych krajów, a środek ciężkości Europy, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, przesuwa się na wschód kontynentu - ocenia w czwartkowym artykule amerykański dziennik "New York Times".

 • 8:56

  Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 30 rakiet. Podały, że z obwodu murmańskiego wystartowało sześć rosyjskich bombowców Tu-95, przenoszących pociski.

 • 8:37

  Kijowska administracja obwodowa przekazała, że w regionie prowadzi działania ukraińska obrona powietrzna.

  Mieszkańcy obwodu relacjonowali w mediach społecznościowych, że słyszeli odgłosy wybuchów.

 • 8:18

  Władze obwodu mikołajowskiego poinformowały, że dwa pociski wystrzelone w kierunku północno-zachodnim zarejestrowano nad terytorium tego regionu.

  Później szef władz obwodu Witalij Kim poinformował o jeszcze trzech pociskach rakietowych. Wezwał, by nie opuszczać schronów.

 • 8:11

  Szyk wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim i prowadzone w różnych miejscach ataki zakłócające sugerują, że Rosjanie mogą przygotowywać się do decydującego natarcia w tym regionie na wschodzie Ukrainy - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Analitycy wyrażają przypuszczenie, że siły rosyjskie prowadzą w różnych rejonach frontu ataki zakłócające, których celem jest rozproszenie i odciągnięcie uwagi wojsk ukraińskich, by w ten sposób stworzyć warunki do decydującej operacji ofensywnej w obwodzie ługańskim.

 • 8:09

  Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim - poinformował szef tamtejszych władz Pawło Kyryłenko.

  Od początku inwazji zbrojnej Rosjanie zabili co najmniej 1320 i zranili co najmniej 2896 cywilów w obwodzie donieckim - dodał urzędnik.

 • 7:58

  Służby energetyczne w trybie pilnym wyłączają dostawy prądu w obwodach kijowskim, odeskim i dniepropietrowskim w związku z zagrożeniem rosyjskim atakiem rakietowym - relacjonują media w Kijowie.

  Energetycy tłumaczą, że podejmują kroki prewencyjne, które pozwolą uniknąć znacznych szkód w infrastrukturze, jeśli wrogie pociski dotrą do celu.

 • 7:52

  Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował o zestrzeleniu pierwszych rosyjskich pocisków, które w czwartek spadły na Ukrainę. Urzędnik przekazał informację ok. godz. 8.30 czasu ukraiskiego (godzina 7.30 w Polsce).

 • 7:36

  Na terenie całej Ukrainy po godzinie 8 czasu ukraińskiego (godzina 7 w Polsce) został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Lokalne władze apelują do mieszkańców, by nie ignorowali alarmu i udali się do schronów.

  - Oprócz zagrożenia ogniem artyleryjskim pojawiają się także informacje o wystrzeleniu pocisków manewrujących - poinformował przedstawiciel władz regionu nikopolskiego w obwodzie dniepropietrowskim Jewhen Jewtuszenko.

 • 7:13

  Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę Rosja straciła około 123 860 żołnierzy, 292 samoloty, 282 helikoptery i 3175 czołgów - poinformował ukraiński sztab generalny.

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 780 rosyjskich żołnierzy.

 • 7:08

  W nocy ze środy na czwartek siły ukraińskie zniszczyły 24 drony Shahed, czyli wszystkie, jakie według wstępnych danych zostały wykorzystane do tego ataku przez Rosję - poinformowano w komunikacie sił powietrznych Ukrainy.

  "Bezzałogowce zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego" - podały siły powietrzne.

  Ukraińska armia zaznaczyła, że większość dronów zestrzelono nad środkową Ukrainą.

 • 7:04

  Rosjanie przygotowują się do zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę przy użyciu samolotów i okrętów - ostrzegł szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko.

  "Proszę nie ignorować sygnałów alarmu przeciwlotniczego" - zapelował do mieszkańców na kanale Telegram.

 • 6:49

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w czwartkowej analizie ocenił, że siły rosyjskie mogą przeprowadzać ograniczone ataki wzdłuż całej linii frontu, by rozproszyć i odwrócić uwagę Ukraińców od zdecydowanej operacji ofensywnej w obwodzie ługańskim.

  Rosjanie w ostatnich dniach wznowili operacje ofensywne - ograniczone ataki lądowe - na dwóch kierunkach frontu - w obwodzie zaporoskim wzdłuż linii Kamińskie-Mali Szczerbaky-Mała Tokmaczka oraz w rejonie Wuhłedaru w obwodzie donieckim. "Ukraińscy urzędnicy zauważyli, że ataki te przeprowadzane są przez małe grupy szturmowe składające się z 10-15 osób, których celem jest rozproszenie ukraińskich linii obronnych" - zaznaczyło ISW.

  Ośrodek odnotował, że ataki na tych kierunkach są przeprowadzane w momencie, gdy tempo rosyjskiej operacji wokół Bachmutu, prowadzonej przez Grupę Wagnera, wydaje się słabnąć. "Rosyjskie źródła mogą forsować narrację o operacjach ofensywnych w centralnym Zaporożu i na zachodzie obwodu donieckiego, by nasycić rosyjską przestrzeń informacyjną pozytywnymi komunikatami, które zrekompensują niepowodzenia wokół Bachmutu" - dodało ISW.

 • 4:52

  Ukraińskie ministerstwo zdrowia: od początku wojny rosyjskie siły uszkodziły 1206 placówek medycznych i całkowicie zniszczyły 171 z nich - przekazał The Kyiv Independent.

 • 4:52

  Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w raporcie za 2020 rok zwróciło uwagę na pierwszy spadek liczby ofiar handlu ludźmi.

  Jednak autorzy raportu wyrazili obawę o skutki wojny na Ukrainie. "Konflikty mają tendencję do zwiększania handlu i wojna na Ukrainie raczej nie będzie wyjątkiem" - argumentowali.

  W 2016 roku, dwa lata po aneksji Krymu, w Europie Zachodniej wykryto aż czterokrotnie więcej ukraińskich ofiar handlu ludźmi.

 • 4:51

  Do Polski dotarły systemy Patriot, które wzmocnią polską obronę powietrzną i przyczynią się do ochrony wschodniej flanki NATO - poinformowała w środę Bundeswehra.

  Umieszczając siły obrony powietrznej w Polsce, "Niemcy zwiększą swój wkład w solidarność z sojusznikami NATO z Europy Wschodniej". Żołnierze Bundeswehry wykorzystają system Patriot, "aby pomóc chronić polską przestrzeń powietrzną i wzmocnić zintegrowaną obronę powietrzną NATO na wschodniej flance" - napisano w komunikacie Bundeswehry.

  Liczebość niemieckiej jednostki "wynosi około 350 żołnierzy. W razie potrzeby może zostać zwiększona nawet do 650 żołnierzy. Czas trwania misji będzie ściśle skoordynowany z naszym partnerem sojuszniczym - Polską. Jednostką dowodzi pułkownik Jörg Sievers" - poinformowała niemiecka armia.

 • 4:51

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:50

  Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  W sieci pojawiły się nagrania pokazujące duży pożar na mostku tureckiej jednostki o nazwie Tuzla. Drobnicowiec należy do firmy Cayeli Shipping, która do tej pory nie odniosła się do informacji o incydencie.

 • 4:50

  Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów. Musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie; możemy to zrobić i to zrobimy - oświadczył w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:49

  Czołgi, które Ukrainie obiecały w środę władze Niemiec i Stanów Zjednoczonych, znacząco wzmocnią potencjał militarny tego kraju, ale raczej nie wystarczą jeszcze do pokonania Rosji i zapewne potrzebować ona będzie też samolotów - komentują w brytyjskich mediach eksperci.

 • 4:49

  Czeskie ministerstwo obrony dostało w środę pierwszą transzę rekompensaty od Unii Europejskiej w wysokości 6,5 mln euro za materiały wojskowe dostarczone na Ukrainę. Dalsze kwoty będą wypłacane w kolejnych latach. Czechom uznano wydatki w wysokości około 80 mln euro.

 • 4:49

  "Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius w rozmowie telefonicznej przekazał mi szczegóły dotyczące niemieckiej donacji czołgów Leopard na Ukrainę. Inicjatywa Polski, by wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów nowoczesną bronią pancerną wchodzi w fazę realizacji" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości