Premier Holandii: dostarczenie Ukrainie F-16 to zbyt duży krok. Wcześniej minister deklarował "otwartość"

Aktualizacja:
Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że jego kraj na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, gdyż byłby to "zbyt duży krok". W czwartek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra mówił w parlamencie, że jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie F-16, to Haga potraktuje tę prośbę z "otwartością".

Podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer), minister Hoekstra został zapytany, czy Holandia będzie dostarczać zaatakowanemu krajowi samoloty F-16 oraz wozy bojowe piechoty. Szef resortu spraw zagranicznych powiedział, że jeżeli Ukraina o to wystąpi, to rząd potraktuje to z "otwartością".

Deklarację ministra, który jest także przewodniczącym koalicyjnych chadeków, osłabił na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mark Rutte. Powiedział on dziennikarzom, że przekazanie F-16, które służą do ataku, a nie obrony, to byłby "zbyt duży krok". Premier podkreślił, że na razie nie ma takiego tematu, albowiem nie wpłynęła z Ukrainy żadna prośba o przekazanie myśliwców.

Minister obrony Holandii: czekamy na stanowisko Niemiec w sprawie czołgów Leopard 2

W czwartek w Davos minister obrony Holandii Kajsa Ollongren przekazała, że jej kraj jest gotowy zapłacić za czołgi Leopard 2, które zamierzają dostarczyć na Ukrainę inne kraje. Deklaracja szefowej resortu obrony padła podczas wywiadu, jakiego udzieliła agencji Bloomberga podczas odbywającego się tam Światowego Forum Ekonomicznego. - Jest to z pewnością coś, co jesteśmy gotowi zrobić – powiedziała Kajsa Ollongren.

Czym charakteryzuje się czołg Leopard 2?
Czym charakteryzuje się czołg Leopard 2?TVN24

Zdaniem Ollongren dostawa czołgów musi odbywać się w ramach współpracy wewnątrz Unii Europejskiej lub NATO, albowiem Holandia nie ma czołgów Leopard 2, a jedynie wynajmuje osiemnaście jednostek z Niemiec.

Minister obrony odniosła się również do postawy Niemiec w sprawie zgody na dostarczenie czołgów Leopard 2 przez inne kraje.

- Czekamy na stanowisko Niemiec w tej sprawie, my jesteśmy jednak za wysłaniem tych czołgów na Ukrainę – powiedziała Holenderka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ryan Fletcher / Shutterstock

Pozostałe wiadomości