Lider Oath Keepers Stewart Rhodes zatrzymany w związku ze szturmem na Kapitol

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA przekazał w czwartek, że przywódca skrajnie prawicowej organizacji paramilitarnej Oath Keepers Stewart Rhodes i 10 członków grupy zostało zatrzymanych w związku z zarzutami zmowy w celu wzniecenia buntu. Są to najpoważniejsze dotąd zarzuty postawione po szturmie na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

Jak podał w komunikacie departament sprawiedliwości, aresztowanie lidera skrajnie prawicowej organizacji paramilitarnej Oath Keepers Stewarta Rhodesa i jego wspólników jest wynikiem postawienia zarzutów przez wielką ławę przysięgłych w sądzie federalnym w Waszyngtonie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Oprócz lidera organizacji ten sam zarzut otrzymało 10 innych członków bojówki, dziewięciu z nich już wcześniej usłyszało inne zarzuty w związku z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 roku.

Oath Keepers planowali siłowe zakłócenie przejęcia władzy

Według dokumentu ekstremiści mieli "komunikować się za pośrednictwem zaszyfrowanych systemów, planując siłowe zakłócenie pokojowego przekazania władzy". Mieli między innymi organizować się w zespoły, by dostarczyć broń, rekrutować członków do wzięcia udziału w akcji, a także organizować specjalne szkolenia.

Przygotowania te miały obejmować zarówno atak na Kapitol, jak i późniejsze plany siłowego przeszkodzenia w przekazaniu władzy Joe Bidenowi. Zdaniem ławy przysięgłych jeden z zespołów bojówki po wkroczeniu na teren Kapitolu prowadził poszukiwania spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Są to najpoważniejsze zarzuty postawione dotąd w związku z wydarzeniami z 6 stycznia i pierwsze sugerujące zorganizowaną i zaplanowaną próbę zakłócenia toczącej się wówczas procedury zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich. Jednocześnie przedstawione w dokumentach dowody wskazują, że grupa nie była w pierwszym szeregu demonstrantów szturmujących gmach. Kiedy wejście zostało już sforsowane, dwa zespoły członków organizacji wkroczyło w quasi-wojskowej formacji.

Uważali, że "patrioci muszą wziąć sprawy w swoje ręce"

Według cytowanych w oskarżeniu wiadomości Rhodes i inni członkowie wyrażali frustrację z powodu braku zdecydowanych działań ustępującego prezydenta Donalda Trumpa i uważali, że "patrioci muszą wziąć sprawy w swoje ręce".

Stewart Rhodes jest liderem i założycielem Oath Keepers. Jest prawnikiem, byłym spadochroniarzem armii USA i asystentem byłego libertariańskiego kongresmena Republikanów Rona Paula. Oath Keepers to luźno zorganizowana antyrządowa grupa paramilitarna, złożona głównie z byłych i obecnych żołnierzy i funkcjonariuszy służb.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP