USA. Koronawirus. Szczepionka przeciw COVID-19. Dr Fauci: osoby nie w pełni zaszczepione będą miały problemy

Źródło:
PAP
Główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci w lipcu 2020 roku
Główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci w lipcu 2020 roku Reuters Archive
wideo 2/8
Główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci w lipcu 2020 roku Reuters Archive

Doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena dr Anthony Fauci przypomina, że pandemia COVID-19 trwa i przestrzega, że osoby, które nie przyjęły dwóch szczepionek i dawek przypominających przeciwko koronawirusowi nabawią się kłopotów. Jak dodaje, będzie to problem zwłaszcza jesienią i zimą.

- Jeśli nie jesteś na bieżąco ze szczepionkami lub dawkami przypominającymi, weź je teraz lub przygotuj się na surową zimę - powiedział Fauci w telewizji CNBS. Według epidemiologa odsetek osób zaszczepionych i tych, którzy zdecydowali się też na dawki przypominające jest w USA niezadowalający.

CZYTAJ WIĘCEJ: W tych krajach ryzyko zachorowania na COVID-19 jest najwyższe. CDC aktualizuje listę i ostrzega turystów

Niezadowalający bilans zaszczepionych

Jak szacuje Kaiser Family Foundation, na 21 lipca prawie 228 milionów, czyli około 70 proc. Amerykanów, było nieszczepionych, nie otrzymało dwóch szczepionek lub pierwszej dawki przypominającej. Zgodnie z danymi Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), tylko 48,4 proc. osób w wieku od pięciu lat i starszych pobrało pierwszą dawkę przypominającą, a drugą jedynie 30,9 proc. dorosłych w wieku 50 lat i więcej, którzy się do tego kwalifikują.

Kolejka do szczepień w USA (zdjęcie z 2021 roku)Shutterstock

Za potencjalny powód takiej sytuacji Fauci uznał przekonanie, że wielu ludzi nie zalicza samych siebie do populacji wysokiego ryzyka, czyli osób starszych lub chorych. Jak jednak przestrzegał, ci, którzy się zarażą nawet bez większych komplikacji, przedłużają żywotność wirusa i umożliwiają jego większą adaptację.

- Podwariant BA.5 omikron, dominujący obecnie w kraju szczep, może częściowo unikać przeciwciał ochronnych wywołanych przez szczepionki. Ale to nie jest powód, aby unikać szczepionek. Pewna ochrona przed infekcją jest lepsza niż jej brak, a szczepionki wciąż są wyjątkowo skuteczne w zapobieganiu ciężkim chorobom, hospitalizacji i śmierci - argumentuje doradca medyczny Bidena.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock