Prawniczka z pasem judo i licencją pilota, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Kim jest Avril Haines?

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Reuters

Avril Haines, wyznaczona przez prezydenta elekta Joe Bidena na dyrektor wywiadu narodowego, wcześniej pracowała dla CIA. Jeśli obejmie funkcję, będzie przewodniczyć społeczności wywiadowczej nękanej niskim morale i oskarżeniami o wykorzystanie do ataków politycznych.

Haines, prawniczka z Nowego Jorku z brązowym pasem judo i licencją pilota, która kiedyś bezskutecznie próbowała przelecieć małym samolotem przez Ocean Atlantycki, jest pierwszą kobietą nominowaną na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego. Stanowisko to utworzono po atakach z 11 września 2001 roku do koordynowania prac 17 amerykańskich agencji wywiadowczych.

Kariera w CIA i Białym Domu

Haines pełniła rolę zastępcy dyrektora CIA od sierpnia 2013 do stycznia 2015 roku. Przyjęła wtedy zalecenie komisji rewizyjnej, aby nie karać funkcjonariuszy CIA zaangażowanych w monitorowanie komputerów wykorzystywanych przez pracowników komisji wywiadu do sporządzenia raportu o przetrzymywaniu przez agencję podejrzanych ekstremistów poddanych brutalnym metodom przesłuchań, powszechnie potępianych jako tortury.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent elekt Joe Biden przedstawił pierwsze personalia w swojej administracji

Rozmawiając wcześniej w tym roku z portalem Daily Beast, Haines powiedziała, że ​​uznała to zalecenie za "przekonujące" i niezwiązane z raportem lub programem przesłuchań, potępiła też tortury jako "niemoralne".

Haines pracowała też w Białym Domu jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Baracka Obamy. Tam podjęła decyzję o zwiększeniu liczby przyjmowanych do USA uchodźców z powodu wojny domowej w Syrii. Argumentowała, że takie działanie jest zaprzeczeniem antyzachodnich przesłań islamistycznych ekstremistów.

Problemy w służbie wywiadowczej

Obejmując stanowisko dyrektor wywiadu narodowego, Haines skonfrontowałby się z niskim morale, napędzanym atakami prezydenta Donalda Trumpa na agencje wywiadowcze.

Jeśli zostanie zaakceptowana na stanowisku przez amerykański Senat, Haines zostanie następcą Johna Ratcliffe'a, byłego kongresmena z Teksasu z niewielkim doświadczeniem wywiadowczym, który został wybrany w lutym przez Trumpa po jego sprzeciwie wobec impeachmentu prezydenta. Demokraci i byli urzędnicy wywiadu oskarżają Ratcliffe'a o odtajnianie informacji wywiadowczych do wykorzystania przez Trumpa i jego republikańskich sojuszników do ataków na przeciwników politycznych, w tym Bidena. Biuro Ratcliffe'a zaprzeczyło zarzutom.

Autor:mart\mtom

Źródło: Reuters