Cel - odciąć Hamas od źródeł finansowania. USA wyznaczyły 10 milionów dolarów nagrody

Źródło:
PAP, Times of Israel

USA wyznaczyły 10 milionów dolarów nagrody za informacje dotyczące pięciu finansistów Hamasu lub w ogóle informacji pozwalających na demontaż systemu finansowania palestyńskiej organizacji terrorystycznej - podał portal Times of Israel.

Nagroda przysługiwać będzie za przekazanie informacji na temat Abdelbasita Hamzy Elhassana Chaira, Amera Kamala Sharifa Alszawa, Ahmeda Sadu Dżahleba, Walida Mohammeda Mustafy Dżadallaha i Muhammada Ahmada Abd Al-Dajima Nasrallaha - głosi komunikat Departamentu Stanu USA.

Wszyscy ci finansiści Hamasu zostali wcześniej uznani przez Stany Zjednoczone za "globalnych terrorystów". Odpowiadają oni za portfele inwestycyjne i firmy organizacji w Turcji, Sudanie i Katarze.

USA wynagrodzą też wskazanie istotnych donatorów i instytucji ułatwiających transakcje Hamasu i firm dostarczających tej organizacji technologii podwójnego zastosowania - przekazał "Times of Israel".

Kolejny pakiet amerykańskich sankcji wobec członków Hamasu

W połowie grudnia administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła czwarty pakiet sankcji wobec członków Hamasu i osób zaangażowanych w pozyskiwanie funduszy dla tej organizacji. Restrykcje nałożono w koordynacji z Wielką Brytanią, a na listę sankcyjną trafiły osoby działające m.in. w Turcji i Libanie.

Chodzi między innymi o mieszkających w Turcji i w Strefie Gazy współpracowników Zahera Dżabarina, zajmującego się w Hamasie kwestiami finansowymi, szefa Hamasu ds. relacji z zagranicą Alego Barakę z Libanu, oficjalnego przedstawiciela grupy w Turcji Dżihada Jagmura oraz szereg innych członków ruchu.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: PAP, Times of Israel

Źródło zdjęcia głównego: Anas-Mohammed, Abed Rahim Khatib/Shutterstock