Biden potwierdził "żelazne zobowiązania sojusznicze wobec Filipin". Przywołał traktat sprzed 70 lat

Źródło:
PAP

Prezydent Filipin złożył wizytę w Waszyngtonie, po raz pierwszy od dekady. Doszło do niej na tle zwiększających się napięć z Chinami. Joe Biden zapewnił Ferdinanda Marcosa jr., że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku - wynika z oświadczenia obu przywódców po spotkaniu w Białym Domu. Biden i Marcos rozmawiali też o współpracy wojskowej w obliczu zagrożenia ze strony Pekinu.

"Prezydent Biden potwierdza żelazne zobowiązania sojusznicze wobec Filipin, podkreślając, że zbrojny atak na filipińskie siły zbrojne oraz statki na Pacyfiku, w tym Morzu Południowochińskim, oznaczałyby uruchomienie zobowiązań dotyczące wzajemnej obrony" - podano we wspólnym oświadczeniu prezydentów, przywołując traktat obronny z 1951 roku łączący oba kraje.

Przywódcy mówili też o wzmocnieniu i modernizacji sił filipińskich oraz o dostępie sił USA do czterech dodatkowych baz wojskowych, które uzgodniono w lutym. Biden i Marcos zgodzili się też co do wagi "utrzymania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej", swobody żeglugi po Morzu Południowochińskim i wsparcia dla Ukrainy. Liderzy uzgodnili, że zamierzają też uruchomić dwa nowe formaty współpracy trójstronnej - z Japonią oraz Australią.

Pierwsza taka wizyta od dekady. W tle napięcia z Chinami

Wizyta Marcosa jr. - którego ojciec był wieloletnim dyktatorem na Filipinach - była pierwszą wizytą prezydenta tego kraju w Białym Domu od dekady. Doszło do niej na tle zwiększających się napięć z Chinami, które prowadzą z Filipinami spór terytorialny na Morzu Południowochińskim.

W 2016 roku trybunał powołany w ramach ONZ przyznał w nim rację Filipinom, ale nie powstrzymało to ambicji Chin, które wywierają presję w tej sprawie zarówno na Filipiny, jak i innych sąsiadów.

W lutym USA i Filipiny podpisały umowę o wzmocnionej współpracy wojskowej, która pozwoli na dostęp sił USA do czterech dodatkowych baz wojskowych na Filipinach. Przed spotkaniem z Bidenem, Marcos stwierdził jednak, że nie pozwoli, by obiekty te stanowiły bazy wypadowe dla amerykańskich sił w ewentualnym konflikcie z Chinami.

Komentując tę wypowiedź rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapewnił, że "każdy krok w tym procesie będzie dokonywany w całkowitej koordynacji i konsultacji z filipińskimi władzami".

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: