Reuters: w Pentagonie spotkanie z amerykańskimi koncernami zbrojeniowymi w sprawie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy

Źródło:
Reuters, PAP
Ukraińska artyleria rakietowa ostrzeliwuje Rosjan. Nagranie opublikowane 15 marca 2022 roku
Ukraińska artyleria rakietowa ostrzeliwuje Rosjan. Nagranie opublikowane 15 marca 2022 roku
wideo 2/3
Ukraińska artyleria rakietowa ostrzeliwuje Rosjan. Nagranie opublikowane 15 marca 2022 roku

W Pentagonie ma odbyć się w środę spotkanie z przedstawicielami czołowych amerykańskich koncernów zbrojeniowych w celu omówienia zwiększonej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zgodnie z zapowiedzią, uczestniczyć będzie w nim wiceszefowa resortu Kathleen Hicks. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała we wtorek, że Stany Zjednoczone pracują nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

Spotkanie, w którym udział mają wziąć przedstawiciele ośmiu największych amerykańskich koncernów zbrojeniowych, ma odbyć się w Pentagonie i trwać około 90 minut.

Na spotkaniu mają zostać omówione kwestie bieżącego uzupełnienia zaopatrzenia wojskowego, a także zdolności amerykańskiej branży zbrojeniowej do zaspokojenia potrzeb Ukrainy na wypadek przedłużenia się wojny - podaje Reuters, powołując się na dwóch informatorów.

Według "New York Timesa" chodzi o między innymi systemy obrony powietrznej, rakiety przeciwokrętowe oraz radary artyleryjskie. Pentagon chce też, by koncerny mogły zaopatrywać Ukrainę w podstawowe uzbrojenie w perspektywie potencjalnie długiego konfliktu.

Według Pentagonu najbardziej użyteczne dla ukraińskiej armii są mniejsze systemy, takie jak pociski przeciwpancerne Javelin czy pociski przeciwlotnicze Stinger, które Waszyngton i jego sojusznicy wysyłają na Ukrainę niemal codziennie - zwraca uwagę Reuters. Dodaje, że intensywność użytkowania tego typu broni przez siły ukraińskie oraz jej duża skuteczność na polu bitwy spowodowały wzrost zainteresowania uzupełnieniem jej zapasów po stronie ukraińskiej.

Koncerny Raytheon Technologies i Lockheed Martin Corp wspólnie produkują Javeliny, a firma Raytheon - Stingery. Pozostali czołowi producenci broni na amerykańskim rynku to Boeing Co., Northrop Grumman, General Dynamics oraz L3Harris Technologies - wymienia Reuters.

W zeszłym tygodniu Biały Dom poinformował, że od wybuchu wojny USA udzieliły Ukrainie wsparcia militarnego o wartości 1,7 miliarda dolarów, przekazując jej m.in. 5 tysięcy pocisków Javelin i ponad 1,4 tysiące Stingerów.

Pocisk Stinger U.S. Army

Biały Dom: pracujemy nad dostarczeniem artylerii dla Ukrainy

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała we wtorek, że Stany Zjednoczone pracują nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

- Pracujemy nad dostarczeniem Ukraińcom systemów artylerii, o które ostatnio się zwracali w rozmowach między naszymi rządami - powiedziała Psaki podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One.

- Pracujemy nad tym, by dostarczyć im artylerię ze składów USA, ale też by umożliwić transfer od innych sojuszników i partnerów, tak jak zrobiliśmy to z S-300 - dodała, odnosząc się do przekazania przez Słowację systemu obrony powietrznej produkcji sowieckiej w zamian za rozmieszczenie na Słowacji baterii Patriotów.

Rzeczniczka nie sprecyzowała, o jaki system artylerii chodzi, lecz powiedziała że przedstawiciele obydwu krajów niedawno odbyli szczegółową rozmowę "punkt po punkcie", na temat uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.

Zaznaczyła też, że w ocenie USA zbliżająca się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy będzie początkiem potencjalnie długiej i brutalnej fazy wojny. Dodała, że mimo koncentracji na Donbasie, Rosja prawdopodobnie będzie kontynuowała ostrzał rakietowy Kijowa i innych miast.

Autorka/Autor:asty, momo/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Tagi:
Raporty: