Donald Trump popiera wprowadzenie stanu nadzwyczajnego jako części swojej polityki dotyczącej masowej deportacji nielegalnie przebywających w USA migrantów - piszą amerykańskie media. Prezydent elekt odniósł się do tych doniesień, pisząc jedno słowo: "Prawda".
Konserwatywny komentator Tom J. Fitton napisał na portalu Truth Social (platformie społecznościowej stworzonej przez Donalda Trumpa - red.), że "według doniesień nadchodząca administracja Donalda Trumpa jest gotowa ogłosić stan nadzwyczajny i użyć jednostek wojskowych, aby 'zatrzymać inwazję' migrantów z czasów Bidena poprzez program masowych deportacji". Prezydent elekt odpowiedział na ten komentarz, pisząc: "Prawda".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Trump ogłosił "cara granicy"
Trump chce wykorzystać ustawę z 1798 roku
Podczas kampanii wyborczej Trump zapowiadał, że w pierwszym dniu swojej prezydentury uruchomi "największy program deportacji przestępców w historii Ameryki", a proces deportacji będzie realizowany przez funkcjonariuszy Gwardii Narodowej oraz inne agencje rządowe.
Prezydent elekt wskazywał również, że wykorzysta ustawę Alien Enemies Act (ustawa o zagranicznych wrogach – red.) z 1798 roku, która pozwala na deportację migrantów pochodzących z krajów, z którymi USA są w stanie wojny.
Ustawa ta była stosowana m.in. podczas II wojny światowej do deportacji Japończyków, Niemców i Włochów. Trump zapowiadał także, że będzie domagał się kary śmierci dla każdego imigranta skazanego za zabójstwo obywatela USA.
Ustawa o stanach nadzwyczajnych upoważnia prezydenta do wprowadzenia szczególnych uprawnień w czasie kryzysu, nakładając jednocześnie procedury, które mogą zostać zniesione przez prezydenta lub Kongres uchwalający odpowiednią rezolucję.
Od uchwalenia ustawy w 1976 roku, każdy z prezydentów ogłaszał wiele stanów nadzwyczajnych. Podczas pierwszej kadencji Trump ogłosił ich siedem.
Celem Trumpa deportacja nawet 20 milionów osób
W 2022 roku departament bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych szacował liczbę nielegalnie przebywających migrantów na ok. 11 mln. Organizacja non-profit American Immigration Council twierdzi, że ich liczba mogła wzrosnąć do 13 milionów.
Organizacja oszacowała, że koszt deportacji tych osób może wynieść nawet 968 miliardów dolarów, przyjmując, że cały proces zająłby ponad 10 lat.
Donald Trump zadeklarował, że celem jego administracji będzie deportacja nawet 20 milionów osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Spencer Platt/Getty Images/Bloomberg via Getty Images